• Ana Sayfa
  • Haber
  • Merkez Bankası Yasa Tasarısında Dikkat Çeken İfade: Swap Görüşmeleri Sürerken Düşündürdü

Merkez Bankası Yasa Tasarısında Dikkat Çeken İfade: Swap Görüşmeleri Sürerken Düşündürdü

 Merkez Bankası Yasa Tasarısında Dikkat Çeken İfade: Swap Görüşmeleri Sürerken Düşündürdü
Okunuyor Merkez Bankası Yasa Tasarısında Dikkat Çeken İfade: Swap Görüşmeleri Sürerken Düşündürdü

Son günlerin manşetinde ekonomi, ekonominin başrolünde de Hazine ve Merkez Bankası var. 

Türkiye’de herkes Merkez Bankası rezervi nedir ve TCMB’nin ne kadar rezervi vardır öğrendi.

Merkez Bankası ile ilgili bir yasa tasarısında swap anlaşmalarının gündemde olduğu bir dönemde kullanılan ifadeler ise dikkat çekti.  

Merkez Bankası yasa teklifinde dikkat çeken madde

Yeniçağ Ankara Temsilcisi ve yazar Orhan Uğuroğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile ilgili ilginç bir yasa maddesi geleceğini duyurdu. Uğuroğlu, AKP milletvekilleri tarafından hazırlanan yasa tekliflerinin bulunduğu torba yasada dikkat çeken bir maddeyi fark etti.

Sosyal medya hesabında paylaşım yapan Uğuroğlu, “Torba Yasayla Merkez Bankası yasasına SÜRPRİZ hüküm ekliyor” bekliyor diyerek “Hayrola tehdit var mı?” dedi.

Uğuroğlu’nun paylaşımı şu şekilde:

Merkez Bankası Kanunu’nda haczedilemez, tedbir, haciz konulamaz hükmü

AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklifle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre, banka nezdindeki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlıklar haczedilemeyecek, üzerlerine ihtiyati tedbir veya ihtiyati haciz konulamayacak.

Merkez Bankası’nın hangi ülkelerle swap anlaşması var?

TCMB’nin hâlihazırda Katar ve Çin merkez bankaları ile swap (para takası) anlaşmaları bulunuyor. Bu anlaşmalar kapsamında TCMB rezervinde 15 milyar dolar karşılığı Katar Riyali, 6 milyar doları karşılığı Çin Yuanı bulunuyor.

TCMB, 12 Ağustos 2021 tarihinde Güney Kore Merkez Bankası ile de Türk Lirası-Kore Wonu ikili para takası (swap) anlaşmasına imza atıldığını duyurmuş ancak o dönem yaklaşık 2 milyar dolara denk gelen büyüklükteki para takası hesaplara aktarılmamıştı.

Güney Kore Merkez Bankası ile görüşmeler sürüyor

Anlaşmanın son durumu ile ilgili geçen ay Bloomberg HT’nin sorularını yanıtlayan Kore Merkez Bankası Uluslararası İlişkiler Departmanı Finansal İşbirliği Birimi Başkanı Sanggon Kwak, swap anlaşmasının uygulanması için gerekli prosedürler üzerinde çalıştıklarını, TCMB ile görüşmelerin devam ettiğini söylemişti.

Söz konusu haberde, “Gecikmede, anlaşmada öngörülen para takası finansmanlı ticaret mutabakatı mekanizması ile ilgili gerekli düzenlemelerin etkili olduğu belirtiliyor” ifadeleri yer almıştı.

Bu açıklamalar üzerine tasarıda böyle ifade olması ise görüşmelerin sürdüğü bir bankanın isteği üzerine mi sorusunu akıllara getirdi.

Merkez Bankası net rezervleri tarihi dip seviyesinde

23 Aralık itibarıyla swap hariç net rezervi -55,7 milyar dolar ile tarihi dip seviyede olan TCMB’nin Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan ile de swap anlaşması yapmak üzere girişimlerde bulunduğu bilgisi basına yansımıştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle