ABD’den Kiev Büyükelçiliği İçin ‘Kısmi Tahliye’ Emri

 ABD’den Kiev Büyükelçiliği İçin ‘Kısmi Tahliye’ Emri
Okunuyor ABD’den Kiev Büyükelçiliği İçin ‘Kısmi Tahliye’ Emri

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya yönelik seyahat uyarısı yayımladı. Bakanlık, Kiev Büyükelçiliğinde doğrudan işe alınan çalışanların gönüllü olarak Ukrayna’dan ayrılmasına izin verdi ve diplomatik aile üyelerinin ayrılmaları talimatını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, olası bir Rusya müdahalesine karşı, Kiev büyükelçiliğindeki personelinin ailelerine Ukrayna’dan ayrılma talimatı verdi.

“Ukrayna’da güvenlik koşulları öngörülemez ve her an bozulabilir”

Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim üzerine Ukrayna’ya yönelik seyahat uyarısı yayımladı.

Uyarıda, ’23 Ocak 2022’de Dışişleri Bakanlığı, devam eden Rus askeri harekatı tehdidi nedeniyle ABD’nin Kiev Büyükelçiliğinde doğrudan işe alınan çalışanların gönüllü olarak Ukrayna’dan ayrılmasına izin verdi ve diplomatik aile üyelerinin ayrılmaları talimatını verdi. Ukrayna’daki ABD vatandaşları, ticari veya diğer özel ulaşım seçeneklerini kullanarak ayrılmayı değerlendirmelidir’ denildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı askeri harekat planladığına dair haberler olduğuna işaret edilen açıklamada, ‘Özellikle Ukrayna sınırları boyunca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Rusya’nın kontrolündeki doğu Ukrayna’da güvenlik koşulları öngörülemez ve her an bozulabilir’ değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, olası bir askeri harekatta ABD’nin Ukrayna’daki diplomatik faaliyetlerinin de etkileneceği aktarılarak, Ukrayna’daki ABD vatandaşlarından da iletişim için online bir form doldurmaları talebinde bulunuldu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle