• Ana Sayfa
  • Haber
  • BOTAŞ’tan Kritik Kesinti Kararı: Hangi Sektörler Kesintiye Uğramayacak?

BOTAŞ’tan Kritik Kesinti Kararı: Hangi Sektörler Kesintiye Uğramayacak?

 BOTAŞ’tan Kritik Kesinti Kararı: Hangi Sektörler Kesintiye Uğramayacak?
Okunuyor BOTAŞ’tan Kritik Kesinti Kararı: Hangi Sektörler Kesintiye Uğramayacak?

Sanayi bölgelerinde yapılacak olan gaz ve elektrik kesintileri nedeniyle üretimlere ara verilirken, BOTAŞ bu kesintilerden muaf tutulacak sektörleri açıkladı.

3 sektör muaf olacak

Bloomberg HT haberine göre, BOTAŞ tarafından üreticilere gönderilen e-posta ile ilaç, et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri üreten işletmeler için doğalgaz kesinti uygulamasının sonlandırıldığı bildirildi.

Türkiye’nin üç büyük doğalgaz tedarikçisinden İran’ın teknik arıza bildirerek 10 gün süreyle Türkiye’ye gaz akışını kesmesi sonrasında BOTAŞ doğalgaz santralleri ve büyük ölçekli tüketicilere olan gaz akışını azaltma kararı almıştı.

BOTAŞ tarafından gönderilen yazıda son günlerde mevsimsel koşullardan kaynaklı doğalgaz tüketiminin artması ve yurt dışı arz kaynaklarından sağlanan doğalgaz kesintisi nedeniyle arz-talep dengesinde bazı güçlüklerle karşılaşıldığı belirtilmişti.

Sektör temsilcileri talep etmişti

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Coşkun, doğal gaz ve elektrikte yapılacak kısıntıların süt ve et tedarik zincirinde aksamalara sebep olacağını belirterek sektörün enerji kısıntısından muaf tutulmasını talep etmişti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle