• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kılıçdaroğlu’ndan ‘Üçüncü İttifak’ Yorumu: Millet İttifakının Yararına Olur

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Üçüncü İttifak’ Yorumu: Millet İttifakının Yararına Olur

 Kılıçdaroğlu’ndan ‘Üçüncü İttifak’ Yorumu: Millet İttifakının Yararına Olur
Okunuyor Kılıçdaroğlu’ndan ‘Üçüncü İttifak’ Yorumu: Millet İttifakının Yararına Olur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sol partilerin ittifak kurma girişimlerini olumlu karşıladığını, bunun Millet İttifakı’na yararlı olacağını düşündüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu, böyle bir ittifakın ‘HDP’nin suçlanmasını ortadan kaldıracağını’ da belirtti. 

Aralarında HDP’nin de olduğu sol partiler bir süre önce ittifak gündemiyle bir araya gelmişti. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye İşçi Partisi, Emek Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Halkevleri temsilcilerinin katıldığı buluşmaya ilişkin ‘Parlamento seçimlerine demokrasi ittifakı ile girmeyi hedefliyoruz’ demişti.

“Son derece olumlu buluyorum”

Cumhuriyet‘ten Sertaç Eş’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ‘Üçüncü ittifak görüşmeleri sürüyor. Onlar da içinde biraz parçalı gibi görünüyor ama siz üçüncü ittifak konusuna nasıl yaklaşıyorsunuz?’ sorusuna şu yanıtı verdi:

‘Üçüncü ittifak, gazetelerden okuyunca, doğrusunu isterseniz Cumhur ve Millet İttifakı dışında kalan partilerin bir araya gelip üçüncü bir ittifak oluşturmaları demokratik zeminin gelişmesi açısından son derece olumlu bulduğumu ifade edeyim. Birden fazla nedeni var. Birinci nedeni şu: Az önce ifade ettim, üçüncü ittifak, diğer iki ittifak içinde yer bulamayan partiler, üçüncü bir ittifak oluşturarak parlamentoya daha güçlü gelmenin yollarını arıyorlar. O da bunların demokratik hakkı ve bu haklarını kullanıyorlar. İkincisi; ittifaka dahil olmadığı halde bir parti, ittifaka dahilmiş gibi gösterilerek bir anlamda, bir partinin suçlanmasını veya birden fazla partinin, yani HDP’nin, suçlanmasını ortadan kaldıracaktır. Kimin nerede, hangi ittifak içinde olduğu daha net görülecektir. Dolayısıyla gereksiz suçlamalar ve tartışmalar da bitmiş olacaktır. İkinci büyük yararı da bu. Bu açıdan ben, üçüncü bir ittifakın kurulmasını gayet güzel ve doğru buluyorum. ‘

‘Bu noktada, Millet İttifakı’nın da yararına olacak herhalde…’

‘Evet. Bize ve İYİ Parti’ye, diğer partilere de oluyor. Dolayısıyla vatandaşa vaat edeceği bir şeyi kalmayan, sürekli zemin kaybeden, siyasal zemin kaybeden, vatandaşla arasındaki güvensizliği her geçen gün büyüyen bir parti ve onun küçük ortağı, Millet İttifakı’nı suçlayarak ve Millet İttifakı’nın, içinde olmadığı bir partiyi ittifakın içindeymiş gibi göstererek suçlamasının önüne geçilecek. Yani bu açıdan bence iyi bir şey.’

Millet İttifak’ının adayı kim olacak?

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı noktasında bir sorun yaşanacağını düşünmediğini, bu konuyu zamanı gelince diğer parti liderleriyle görüşeceklerini de dile getirdi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle