Merkez Bankası Verilerinde Güven Endekslerindeki Azalış Sürüyor!

 Merkez Bankası Verilerinde Güven Endekslerindeki Azalış Sürüyor!
Okunuyor Merkez Bankası Verilerinde Güven Endekslerindeki Azalış Sürüyor!

Merkez Bankası’nın açıkladığı Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) azaldı.

Hizmetlerdeki beklenti azaldı

2022 yılı Ocak ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi(FHGE), bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak 171,7 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumunun FHGE’yi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin ise FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü. 

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği gözlenmektedir. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise zayıfladığı görüldü.

İstihdamda beklenti artışta

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda artış bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı, gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği gözlendi.

Yurt içi ve yurt dışı piyasalardaki rekabet gücüne ilişkin olarak, son üç ayda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda iyileşme olacağı yönündeki beklentilerin bir önceki döneme göre zayıfladığı görüldü.

2022 yılı Ocak ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre ‘Finans ve Sigorta Faaliyetleri’ sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, ’65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)’ sektöründe 9,0 puanlık artış olduğu görülürken, ’66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler“ ve ’64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektörlerinde sırasıyla 10,3 ve 0,5 puanlık azalış olduğu gözlendi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle