• Ana Sayfa
  • Haber
  • MEB, Kur’an Kurslarına Gönderilen Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Sayısını Bilmiyormuş…

MEB, Kur’an Kurslarına Gönderilen Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Sayısını Bilmiyormuş…

 MEB, Kur’an Kurslarına Gönderilen Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Sayısını Bilmiyormuş…
Okunuyor MEB, Kur’an Kurslarına Gönderilen Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Sayısını Bilmiyormuş…

MEB’in, okul öncesi çağındaki çocukların kayıtlarını tutamadığı ortaya çıktı. Bakanlığın, “4-6 Yaş Kuran kurslarındaki çocuk sayısı kaçtır?” sorusuna yanıtı “Bu konuya ilişkin veri bulunmamaktadır” oldu.

MEB’in elinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın okul öncesi eğitimde etkili olma çabalarının son halkası olan 4-6 Yaş Kuran Kuran kurslarına yönelik veri bulunmadığı öğrenildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre,  Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanlığı döneminde yanıtlanan ve “2018-2020 yılları arasında Türkiye’de, iller ve ilçeler bazında 4-6 Yaş Kuran kurslarına katılan kız ve erkek öğrenci sayısı kaçtır?” sorusuna, “Bakanlığımızda önergede ifade edilen konuya yönelik veri bulunmamaktadır” yanıtı verildi.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün birim faaliyet raporunda ise “Bakanlığımız dışındaki diğer kamu kurum ve kuruluşlardaki kreşlere devam eden okul öncesi çağındaki çocukların kayıtları sağlıklı tutulamamaktadır” denildi.

Eğitim uzmanlarının çocukların gelişimine yönelik kritik önemde olduğunu kaydettiği okulöncesi eğitim, bir türlü istenilen seviyeye çıkarılamadı.

AKP iktidarları döneminde hemen her yıl eğitime yönelik hedefler arasına yazılan, “Okul öncesi kademedeki okullaşma oranı artırılacaktır” hedefine karşın 3-5 yaş grubunda okullaşma oranı yüzde 48’de kaldı.

Okul öncesi eğitime yönelik düşük okullaşma oranına karşın Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün raporlarında, MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı kreşlerdeki çocukların verilerinin sağlıklı tutulamadığı itiraf edildi. Raporun, “Öneri, Tedbir ve Beyan” bölümünde, “Bakanlığımız dışındaki diğer kamu kurum ve kuruluşlardaki kreşlere devam eden okul öncesi çağındaki çocukların kayıtları sağlıklı tutulamamaktadır. Bu kurumların açılış standartları, denetimleri ve kayıtlarının tek veri tabanında toplanmasının sağlanması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle