• Ana Sayfa
  • Haber
  • Piyasalarda Oynaklık Sertleşiyor: Borsa Toparlanacak mı? Dolarda Gevşiyor mu?

Piyasalarda Oynaklık Sertleşiyor: Borsa Toparlanacak mı? Dolarda Gevşiyor mu?

 Piyasalarda Oynaklık Sertleşiyor: Borsa Toparlanacak mı? Dolarda Gevşiyor mu?
Okunuyor Piyasalarda Oynaklık Sertleşiyor: Borsa Toparlanacak mı? Dolarda Gevşiyor mu?

Küresel piyasalarda, Fed’in yarınki faiz kararı öncesi para politikasında daha hızlı sıkılaşmaya gidileceği beklentileri ve artan jeopolitik risklerle satışların derinleştiği, oynaklığın yüksek seyretmeye devam ettiği görülüyor.

Borsa İstanbul’da dün sert düşüşler görüldü. Gün devre kesici ile tamamlandı.

Dolar ve euro tarafında da Fed toplantısı öne çıkıyor. 

Borsa İstanbul’da toparlanma görülür mü?

Yurt içinde, dün jeopolitik gelişmelerin etkisiyle öğleden sonra Borsa İstanbul’da satışlar arttı ve saat 17.47’de endekse bağlı devre kesici sisteminin çalışması ile seans tamamlanmış oldu. Böylece BIST 100 endeksi, günü yüzde 5,02 değer kaybıyla 1.910,29 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylarda, bugün geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanacağını duyurdu.

Analistler, Rusya ve Ukrayna gerilimine ilişkin haber akışının piyasaların odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, Fed’in yarınki faiz kararı öncesinde piyasalardaki oynaklığın sürebileceğini söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.880 seviyesinin destek, 2.010 puanın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Dünya borsalarında satışlar derinleşiyor

Geçen haftanın ikinci yarısından bu yana Rusya ile ABD ve NATO arasında Ukrayna nedeniyle artan gerilim risk iştahının düşük seyretmesine neden olurken, karşılıklı açıklamaların hız kazandığı görülüyor.

Jeopolitik tarafta gerilimi artıran açıklamaların yanı sıra, enflasyonist baskıların yükseldiği bir ortamda yarın gerçekleştirilecek Fed toplantısında faiz patikasına ilişkin beklentilerden daha şahin bir sinyal verilip verilmeyeceği de yatırımcıların odağında bulunuyor. Fed’in halihazırda bu yıl içinde 4 kez faiz artırımına gideceği fiyatlanırken, ilk adımı martta atacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu gelişmeler borsalarda satışların derinleşmesini ve oynaklığın yükselmesini beraberinde getirirken, ‘korku göstergesi’ olarak nitelendirilen VIX endeksi 38,94 ile Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Dün New York borsasında güne düşüşle başlanmasının ardından Dow Jones endeksi 1.000 puanın üzerinde değer kaybetti, S&P 500 ile Nasdaq endekslerinde ise yüzde 4’e yakın kayıp yaşandı. 

Avrupa borsalarında da jeopolitik riskler ve enflasyon kaygılarının yanı sıra enerji fiyatlarındaki gelişmelerle pay piyasalarında son 1,5 yılın en sert kayıpları yaşandı. 

Kovid-19 salgınında artan vaka sayılarının gündemin odağında kalmaya devam ettiği Asya’da, Japonya’nın 16 eyalette uyguladığı kısmi olağanüstü hali (OHAL) 34 eyalete genişletmeyi planladığı bildirildi. Bu gelişmelerle risk iştahının düşük kalmaya devam ettiği Asya borsalarında yeni günün düşüşle başladığı görüldü.

Kurlarda gevşeme görüldü

Dolar/TL ise dün yüzde 0,4 artışla 13,5093’ten kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,4605’ten işlem gördü.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi dün yüzde 1,71 sınırına kadar gerileyerek 10 günün en düşük seviyesini görmesinin ardından bugün yüzde 1,76 seviyesinde bulunuyor. Dün 96,1’le iki haftanın en yüksek seviyesini gören dolar endeksi, bugün 95,9 seviyelerinde hareket ediyor.

Euro/dolar paritesi dün yüzde 0,2 azalışla 1,1321’den kapanmasının ardından bugün yatay seyretti.

09.30 itibarıyla dolar/TL 13,4373, euro/TL 15,2059 seviyesinden, euro/dolar ise 1,13070 seviyesinden karşılık buldu. 

Gözlerin Fed’e çevrildiği piyasalarda altın yatay seyir izliyor. Petrolde dalgalanma sürüyor.

Gözlerin bugün başlayacak ve yarın sona erecek Fed toplantısına ve burada para politikasının sıkılaştırılma hızı konusunda verilecek işaretlere çevrildiği piyasalarda spot altın yatay seyir izledi.

1831-1849 dolar/ons aralığında sıkışan spot altın şu sıralarda 1842,21 dolar/ons seviyesinden işlem gördü.

Analistler, Rusya-Ukrayna gerginliğinin  altın fiyatına destek verdiğini belirtirken, hedge fonların net uzun pozisyonlarını azalmalarının ve ABD Hazine kağıdı getirilerinin yükselmesinin de fiyata etki eden diğer faktörler olduğunu vurguladılar. 

Suudi Arabistan’da petrol ihracatında yaşanan artışa bağlı olarak mal ihracatı Kasım ayında 2021 yılının en yüksek seviyesine geldi.

Suudi Arabistan Genel İstatistik Kurumu(GASTAT) tarafından açıklananverilere göre, Kasım ayında toplam mal ihracatı geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 82,5 artışla 107,3 milyar riyal oldu. Geçen yılın aynı ayında ihracat Kovid-19 salgınının etkisiyle 58,81milyar riyal seviyesinde kalmıştı.

Artış büyük ölçüde petrol ihracatından kaynaklandı. Petrol ihracatı yüzde 112,8 artarak 43,1 milyar riyale yükseldi.

Öte yandan, petrol dışı ihracat aynı ayda yıllık yüzde 26,1 artışla20,6 milyar riyalden 26,0 milyar riyale yükseldi.

Aynı ayda ithalat 49,4 milyar riyal olurken, ticaret fazlası 57,9 milyar riyal oldu.

09.30 itibarıyla ons altın 1.842 dolardan, Brent petrol varili yüzde 0,70 oranında yükselişle 86,03 dolardan işlem görürken, yurt içinde gram altın 795 liradan işlem gördü.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle