• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Apple’dan Safari’deki Güvenlik Açığını Keşfeden Öğrenciye 100 bin Dolar Ödül

Apple’dan Safari’deki Güvenlik Açığını Keşfeden Öğrenciye 100 bin Dolar Ödül

 Apple’dan Safari’deki Güvenlik Açığını Keşfeden Öğrenciye 100 bin Dolar Ödül
Okunuyor Apple’dan Safari’deki Güvenlik Açığını Keşfeden Öğrenciye 100 bin Dolar Ödül

Apple cihazlarda bilgisayar korsanlarına kapıyı açan güvenlik açığını keşfeden öğrenci rekor bir ödül kazandı.

Apple’ın Mac cihazlarında açık bulan bir üniversite öğrencisi 100 bin 500 dolarlık ödül aldı. Apple’ın şimdiye kadar verdiği ödüller arasında bir rekor olarak tarihe geçen bu parayı bir öğrenci neden kazandı gelin beraber inceleyelim.

Ryan Prickren isimli öğrencinin keşfettiği güvenlik açığı bilgisayar korsanlarının Mac cihazlara tamamen erişim sağlamasına neden olan bir güvenlik açığı diyebiliriz.

Siber güvenlik alanında eğitimine devam eden Prickren daha öncesinde iPhone ve Mac’lerde güvenlik açıklarını keşfederek ismini duyurmuştu. Prickren’in şimdi keşfettiği bu yeni açık ise Apple’dan büyük bir ödül kazanmasını sağladı. 100 bin 500 dolarlık ödülün ana sebeplerinden biri ise Mac kameralarındaki açıktan kaynaklanıyor.

Bilgisayar korsanları keşfedilen bu yeni açıkla sızdıkları cihazdaki iCloud, PayPal gibi tüm web tabanlı hesaplara erişebiliyordu. Ayrıca bilgisayarın kamera, mikrofon ve ekran paylaşım özelliklerini de kontrol edebiliyorlardı.

Prickren’in anlattığına göre bu açıktan faydalanan bilgisayar korsanları, tarayıcının internet sitesindeki dosyaları kopyaladığı Safari Web Archives dosyasından faydalanarak cihaza sızıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle