Akaryakıt İstasyonları İçin Zor Süreç: Kapanmalar Artabilir!

 Akaryakıt İstasyonları İçin Zor Süreç: Kapanmalar Artabilir!
Okunuyor Akaryakıt İstasyonları İçin Zor Süreç: Kapanmalar Artabilir!

Akaryakıt fiyatlarına gelen zam istasyonları zarar sokuyor!

Son dönemde jeopolitik gerilimlerle de artan petrol fiyatları ve yurt içindeki döviz kurlarındaki dalgalanma ile istasyonlar için tehlike çanları çalıyor!

İstasyonlarda kapanmalar artabilir

Bloomberg HT haberine göre, akaryakıtta bayilerin kâr payı yeniden gündeme gelirken Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkan Yardımcısı Musa Ertaş ay sonuna kadar 1.500 akaryakıt istasyonunun kapanabileceğini belirtti.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkan Yardımcısı Musa Ertaş, Nevşehir’de yaptığı açıklamada Kasım ve Aralık aylarında, Dövizde yaşanan dalgalanmalar ve kar paylarının düşük düzeyde kalması nedeniyle 800 bayinin kapandığını, olumsuzluğun sürmesi halinde bu ay sonuna kadar 1.500’e yakın istasyonun kapanabileceğini söyledi.

Ertaş, ‘Geçtiğimiz Kasım ve Aralık ayı içerisinde 800’e yakın istasyonumuz kapandı. PÜİS olarak tespitlerimiz bu. Durum böyle devam ettiği sürece, bu ay sonuna kadar da yaklaşık 1.500’e yakın istasyonumuzun kapanacağını bize gelen telefon trafiği ve müracaatlardan anlamış durumdayız‘ dedi.

Kar marjları düştü

Ertaş, akaryakıt sektöründeki fiyat artışları ile birlikte kâr marjlarının düşmesinden dolayı ciddi bir zarar yaşandığını belirtti. Kamu kesimiyle yapılan görüşmeler sonucunda süreç içerisinde kar marjları konusunun çözüleceği hususunda cevaplar aldıklarını belirten Ertaş , ‘Biz bunda ısrarcıyız çünkü bugün yarı yarıya denilecek şekilde akaryakıt sektöründe fiyat artışı var. Akaryakıt bayilerimiz, dağıtıcı firmalardan satacağı ürünü almak için dört kişi bir araya geliyor, üç kişi bir araya gelip bir araçlık ürün alabiliyor. Artık bayilerimiz, ‘Bir arabayı göndereyim de ürünün tamamını alayım ve rafineriden getireyim’ diye bir pozisyona giremiyor. Ciddi bir manada sermaye ihtiyacı hasıl oluyor.’ diye konuştu.

Dövizdeki dalgalanmalar sadece tüketiciyi etkilemiyor

Döviz kurunda yaşanan ciddi dalgalanmaların vatandaşları olduğu gibi akaryakıt bayilerini de olumsuz etkilediğini belirten Ertaş, ‘Daha önceden hükümetimiz, özel tüketim vergisi ile dövizdeki artışla yaşanan zamları karşıladı, vatandaşa yansıtmadı. Bunun akabinde döviz kurunun yukarıya çıkmasıyla beraber tekrar hızlı bir iniş ile akaryakıt fiyatlarında da bir iniş söz konusu oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte dövizin düşmesi ile birlikte akaryakıt ürünlerinin düşmesini biz istiyoruz’ dedi.

İstasyonlar zam gelince ‘köşeyi dönüyorlar’ mı?

Ertaş, akaryakıta zam gelmesinin kendilerini de zor durumda bıraktığını belirterek şunları söyledi:

Pazarda bakıldığı zaman şöyle zannediliyor; ‘Hadi yine köşeyi döndünüz, zam geldi’ gibi böyle bir anlayış içinde bizim tüketicimiz. Halbuki tam tersi, bizim satmış olduğumuz en azından kredi kartı ile sattığımız ve bir ay sonra parasını aldığımız üründe bile yüzde yüz artış oldu. Bu şu demek; eğer 100 TL piyasadan, kredi kartından alacağınız var ise şu an 50 TL’ye inmiştir bizim alacağız.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle