Suudi Arabistan da Metaverse’e Atım Atıyor! Kâbe Sanal Olarak Ziyaret Edilebilecek

 Suudi Arabistan da Metaverse’e Atım Atıyor! Kâbe Sanal Olarak Ziyaret Edilebilecek
Okunuyor Suudi Arabistan da Metaverse’e Atım Atıyor! Kâbe Sanal Olarak Ziyaret Edilebilecek

Suudi Arabistan, Müslümanların Kabe üzerindeki Hacerülesved taşını sanal olarak ziyaret etmelerini sağlayan bir Metaverse girişimi başlattı.

Projede sanal gerçeklik gözlükleri aracılığıyla insanların kendi evlerinden ziyaret edebileceği, Mekke’deki başlıca hac mekanlarının bir simülasyonu yer alıyor.

Kâbe’nin duvarında yer alan ve Hacerülesved adı verilen siyah parlak taş, Müslümanlarca kutsal sayılıyor.

Arapça’da ‘siyah taş’ anlamına gelen Hacerülesved, yerden 1,5 metre kadar yükseklikte bulunuyor. Yaklaşık 30 santimetre çapında, yumurta biçimindeki bu taş, adını muhtemelen siyaha yakın koyu kırmızı renginden alıyor.

İslam Ansiklopedisi’ne göre uzmanlar, Hacerülesved’in Hz. İbrâhim tarafından Kâbe’nin inşası esnasında tavafın başlangıç noktasını belirlemek amacıyla yerleştirildiği üzerinde fikir birliği etmiş durumda.

Hac ibadeti sırasında hacılar Kabe’yi tavaf ederken her bir dönüşte, saf gümüşten yapılan bir kalıbın içindeki bu taşı selamlıyor, ona el sürüyor veya öpüyor.

Artık Müslümanların Hacerülesved adı verilen siyah parlak taşı ziyaret etmesi, “Sanal Hacerülesved” adı verilen bir teknoloji girişimiyle mümkün hale geliyor.

Independent Türkçe’deki habere göre Mekke’deki Ulu Camii İmamı Abdurrahman Sudeysi’nin geçen ay açılışını yaptığı girişim, Ümmü’l-Kurra Üniversitesi’yle Sergiler ve Müze İşleri İdaresi’nin ortak projesiydi.

Sudeysi, Mekke ve Medine camilerinin çok sayıda tarihi ve İslami miras içerdiğini ve bunun herkes için dijitalleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Mescid-i Haram’ın resmi Facebook sayfasından yapılan paylaşımda da, söz konusu girişimin, Müslümanların ‘Mekke’ye hac ziyaretinden önce Hacerülesved’i deneyimlemelerini’ sağladığı ifade edildi.

Hac mekanlarının simülasyonlarının sadece görme ve işitme duyusuna hitap etmediğini, aynı zamanda kullanıcıların dokunma ve koku deneyimlerini de yaşayacağı ifade ediliyor.

Sudeysi, projenin tüm duyulara hitap etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Öte yandan, halkın sanal gerçeklik teknolojisine nasıl ve ne zaman erişeceği henüz netleştirilmedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle