• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Twitter’ın Şeffaflık Raporundan Android 13’ün Özelliklerine Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

Twitter’ın Şeffaflık Raporundan Android 13’ün Özelliklerine Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

 Twitter’ın Şeffaflık Raporundan Android 13’ün Özelliklerine Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?
Okunuyor Twitter’ın Şeffaflık Raporundan Android 13’ün Özelliklerine Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

26 Ocak Çarşamba günü teknoloji dünyasında hangi haberler paylaşıldı? Öne çıkan ve sosyal medyada paylaşılan gelişmeleri sizler için derledik.

1. Yine, yeniden… Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan araştırmaya göre dünyanın en değerli markası zirvesi 355 milyar dolarla yine teknoloji devi Apple’ın oldu. Listede Türk markaları bu yıl da yer almadı.

2. Son dönemde yerli oyun şirketlerimizin yatırım haberleriyle gururlanıyoruz. Son yatırım haberi Fomo Games’ten geldi. Bulmaca türünde oyunlar geliştirme hedefiyle yola çıkan Fomo Games, Libertus Capital’den 67,5 milyon TL’lik tohum yatırımı aldı.

3. Uzun süredir Türkiye’ye gelmesi beklenen dijital yayın platformu Disney Plus ile ilgili resmi açıklama nihayet geldi. Disney+, yaz aylarında Türkiye’nin de arasında olduğu 42 ülke ve 11 yeni bölgede hizmete girecek.

4. Twitter, geçen yılın ilk yarısında hükümetlerin içerik kaldırılması talebinde bulunduğu kullanıcı hesabı sayısında rekor kırıldığını açıkladı. En fazla talepte bulunan hükümetler sıralamasında Türkiye üçüncü oldu.

5. YouTube Shorts son iki yılda 5 trilyon görüntülenmeye ulaşarak bir rekor kırdı. YouTube CEO’su içerik üreticilerin artık Shorts videolarından da para kazanabileceğini açıkladı.

6. Apple, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max sahipleri için makro fotoğraf yarışması düzenlediğini duyurdu.

7. Facebook, gelişmekte olan ülkelerde operatörlerle ortaklık kurarak Facebook’a ve bazı web sitelerine ücretsiz erişim imkanı sunuyordu. The Wall Street Journal’de yayınlanan raporda olayın aslında çok daha farklı olduğu ortaya çıktı.

8. Samsung’un merakla beklenen yeni amiral gemi modeli Galaxy S22’nin tanıtılacağı tarih belli oldu. Yeni serinin tanıtılacağı Galaxy Unpacked etkinliği 9 Şubat Çarşamba günü Türkiye saatiyle 17:00’de gerçekleştirilecek.

9. Google’ın popüler işletim sistemi Android 13 için geri sayım başladı sayılır. Önümüzdeki aylarda tanıtılacak yeni sürümde Android kullanıcılarını yeni bir arayüz karşılayacak.

10. Metaverse kelimesi uzun yıllar öncesinde ortaya çıkan bir kavram olmasına rağmen son aylarda büyük bir popülarite yakaladı. Arsa satışları, sanal dünyalar gibi şeylerle duyduğumuz Metaverse hayatımıza şimdiden girdi fakat biz ona girebilecek miyiz? Türkiye’nin fiber altyapısı acaba Metaverse için yeterli mi?

11. Instagram, kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni özellikleri test etmeye devam ediyor. Sosyal medya devinin Reels kısmına getireceği yeni özellik Alessandra Paluzzi tarafından paylaşıldı.

12. Günden güne dünya genelindeki şirketlerin uyum sağlamaya başladığı NFT çılgınlığına YouTube da katılıyor. Şirketin CEO’su, platformun NFT planlarıyla ilgili ipuçları verdi.

13. Apple cihazlarda bilgisayar korsanlarına kapıyı açan güvenlik açığını keşfeden öğrenci rekor bir ödül kazandı.

14. Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX şirketi 2015 yılında Falcon 9 roketini uzaya göndererek görevini tamamlamıştı. Ancak o roket tekrar dünyaya dönemedi. Kontrolünü kaybettiği tespit edilen SpaceX roketinin Ay’a çarpmak üzere olduğu gözlemlendi.

15. ABD Ticaret Bakanlığı, çip sıkıntısına ilişkin 150’den fazla şirketin katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarını paylaştı. Arz ve talep arasındaki uyumsuzluğun sürdüğünü vurgulayan katılımcılar, sorunun gelecek 6 ay içinde ortadan kalkmayacağı yönünde görüş bildirdi

16. Gökbilimciler 2018’de gezegenin güney kutbunda parlak radar yansımaları gözlemlemişti. O dönemde bu yansımaların yüzey altındaki sıvı suya işaret ettiği düşünülmüştü. Bilim insanlarının daha önce Mars yüzeyinin altında sıvı halde tespit ettiği su, büyük ihtimalle yanılsamadan ibaret…

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle