• Ana Sayfa
  • Sinema
  • Heyecanla Beklenen House of the Dragon’dan Önce Mutlaka Göz Atılması Gereken 10 Game of Thrones Bölümü

Heyecanla Beklenen House of the Dragon’dan Önce Mutlaka Göz Atılması Gereken 10 Game of Thrones Bölümü

 Heyecanla Beklenen House of the Dragon’dan Önce Mutlaka Göz Atılması Gereken 10 Game of Thrones Bölümü
Okunuyor Heyecanla Beklenen House of the Dragon’dan Önce Mutlaka Göz Atılması Gereken 10 Game of Thrones Bölümü

2011-2019 yıllarına yayılan efsane dizi Game of Thrones’un finali tüm dünyada ses getirmiş, dizinin hayranlarını ikiye bölmüştü. Tam macera sona erdi hüznü üstümüze çökmüştü ki, Game of Thrones’un öncesini konulacak House of the Dragon adlı spinoff dizinin duyurusu geldi. Bu yıl içerisinde yayımlanacak diziden önce, GoT’tan tekrar göz atılmasını şiddetli önerdiğimiz 10 bölümü derledik. Hazırsanız detaylara geçelim;

Kaynak: https://screenrant.com/game-of-throne…

Bilim kurgunun usta kalemlerinden George R. R. Martin’in 2018 tarihli ‘Ateş ve Kan’ (Fire and Blood) adlı kitabına dayanan House of the Dragon, bu yıl içerisinde takipçileriyle buluşacak.

Bu spinoff projede GoT’tan iki asır önceki olaylar aktarılırken dizinin odağında Targaryen ailesi olacak.

House of the Dragon için geri sayım başlamışken GoT’a bir kez daha göz atmak hiç de fena olmaz diye düşündük ve tekrar izlenmesini şiddetle önerdiğimiz 10 bölümü sizler için derledik.

Buna göre;

1. Kırıklar, Sakatlar ve Piçler (Cripples, Bastards, And Broken Things) / 1. sezon, 4. bölüm

Başlarda kardeşi Viserys’e karşı çekingen ve itaatkâr olan Daenerys Targaryen’in hikâyesi, Viserys’in tüm çabalarına rağmen kız kardeşi üzerindeki kontrolünü kaybetmesiyle başlıyor.

Bölüm ve özellikle Daenerys’in abisini dövdüğü sahne, Targaryen soyundakilerin ne kadar baskın olabileceğinin de bir hatırlatıcısı.

2. Ateş ve Kan (Fire and Blood) / 1. sezon, 10. bölüm

Daenerys, Khal Drogo’nun hayatını kaybetmesinin ardından Mirri Maz Duur’a Drogo’nun cenaze ateşinde ölmeye mahkûm eder. Ateş yanmadan önce buraya ejderha yumurtaları da konur ve Daenerys, alevlerin içine girerek yumurtadan çıkmış üç ejderha ile yanmadan oradan çıkar. 

Bu bölüm, ejderhaların nasıl doğduğunu ve varlıklarının ne kadar anıtsal olduğunu gösterdiğinden önem teşkil ediyor.

3. Valar Morghulis / 2. sezon, 10. bölüm

Ejderhalarını geri alan Daenerys’in şansı da dönmeye başlıyor. Daenerys’in ‘dracarys’ demesiyle birlikte ejderhaları zincire vuran Pyat Pree yanarak can veriyor.

Bu bölüm, ejderhaların ne kadar tehlikeli olduğunu kanıtlar nitelikte.

4. Ve Artık Nöbet Bitti (And Now His Watch is Ended) / 3. sezon, 4. bölüm

Daenerys’in Lekesizler ordusunun kontrolünü ele aldığı bu bölüm, House of the Dragon’da detaylıca işlenecek Targaryen’lerin ne denli güçlü olduğunu da gösterir nitelikte.

5. Mhysa / 3. sezon, 10. bölüm

Daenerys, özgürleştirme girişimlerine devam ediyor. Ordusuyla Yunkai’ye vardığında şehir düşüyor ve halk,özelikle de azat edilmiş köleler Daenerys’i ‘anne’ (mhysa) ilan ediyor.

Bu bölüm tartışmasız Daenerys’in Game of Thrones’taki saltanatının en yüksek noktalarından birini gösteriyor.

6. Ejderhaların Dansı (The Dance of Dragons) / 5. sezon, 9. bölüm

Beşinci sezonda Daenerys, Drogon’u kaybettikten sonra Rhaegal ve Viserion’u yeraltı mezarlığına zincirler. Sezon sona ererken ve Daenerys kendini Harpiya’nın Oğulları ile hayatı tehdit eden bir durumda bulurken, Drogon geri döner.

Drogon, bir dizi saldırı karşısında Daenerys’in düşmanlarıyla savaşıp halkı korurken Daenerys, Drogon’un tepesine tırmanıyor ve uçup gidiyor. Bu durum, onu yüzyıllardan sonra ilk ejderha binicisi yapıyor.

7. Yabancının Kitabı (Book of the Stranger) / 6. sezon, 4. bölüm

Daenerys, Meereen’e dönmesine izin vermeyen Khal’ları yakarak öldürürken alevlerden tek bir yara dahi almadan çıkarak rüştünü ispat ediyor. Dothraki’yi de kendi yönetimi altında birleştirerek ikinci orduyu da emrine almış oluyor.

Bu ikinci orduyla Daenerys’in Demir Taht’a sahip olma mücadelesinde çok önemli bir ana şahit oluyoruz. Daenerys, üç ejderhasıyla birlikte düşmanlarına karşı durdurulamaz bir güç hâline geliyor.

8. Savaşın Ganimeti (The Spoils of War) / 7. sezon, 4. bölüm

Daenerys’in müttefik olan Tyrell’ler, Lannister’lar tarafından ortadan kaldırılırken Daenerys da ejderhası Drogon’yla birlikte 100 bin Dothraki’yi Lannister kuvvetlerinin üzerine salıyor.

Bu bölüm, Daenerys’in güçlerinin durdurulamaz doğasına ve yeni bir Targaryen saltanatının kaçınılmaz olduğuna dair güçlü bir mesaj barındırıyor.

9. Sur’un Ötesi (Beyond the Wall) / 7. sezon, 6. bölüm

Daenerys, ejderhaları Rhaegal ve Viserion’la birlikte Sur’un dışında ablukaya alınan Jon Snow ve grubunu kurtarmayı başarır. Fakat Gece Kralı, Viserion’a bir mızrak atarak onu öldürür.

Bu bölümün izlenmesi önemli, çünkü ejderhaların zayıflıklarını gösteriyor.

10. Çanlar (The Bells) / 8. sezon, 5. bölüm

Daenerys’in Demir Taht yolculuğunun sona erdiği bu son sezon, 6. bölümle sona ermişti. Finalden önceki son bölümde Daenerys, hem King’s Landing’i yok ediyor hem de korumaya ant içtiği insanları öldürüyor.

Deliliğe yenik düşmek…

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle