Bitcoin Cenneti: Kazakistan’ın Kripto Para Madenciliği Neye Mal Oluyor?

 Bitcoin Cenneti: Kazakistan’ın Kripto Para Madenciliği Neye Mal Oluyor?
Okunuyor Bitcoin Cenneti: Kazakistan’ın Kripto Para Madenciliği Neye Mal Oluyor?

Çin’in 2021’in ilk aylarında aniden kripto para madenciliğini yasaklamasından sonra Kazakistan bir anda madencilerin odak noktası haline geldi. Kripto para madenciliğinde dünyada ikinci sırada olan Kazakistan’da yoğun enerji tüketimi çevresel bazı sonuçlar ortaya çıkardı. Kömürden üretilen elektrik ihtiyacı karbon salınımı ve hava kirliliğine neden oluyor. Kripto madencilikte bir anda dünya lideri haline gelen Kazakistan için durum ne yönde seyredecek?

Kazakistan, geçtiğimiz yıl çok hızlı bir şekilde kripto madenciliğin anavatanı haline geldi. Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi birçok para biriminin temelinde kripto para madenciliği yatıyor.

Bu dijital paralar merkeziyetsiz bir ekonomi oluşturmayı hedefliyor. Yani arkasında bir banka veya otorite olmadan serbest bir şekilde kullanım imkanı vadediyor. Her ödeme ve transfer işlemi geniş bir bilgisayar ağı tarafından kontrol ediliyor. Tabi teşvik için bu büyük sistem katkıda bulunan bilgisayarları Bitcoin veya diğer kripto paralarla ödüllendiriyor. Kısaca kripto para madenciliği bu şekilde gerçekleşiyor diyebiliriz.

Kazakistan’da elektriğin ucuz olması ve hükümetin kripto para dostu politikaları sayesinde sektör deyim yerindeyse ülkeye akın etti. 2021 yılında Çin’in tüm kripto madencilik faaliyetlerini aniden yasaklamasıyla Kazakistan’ın bu sektördeki yükselişi hızlandı.

Kazakistan bugün itibariyle ABD’den sonra Bitcoin madenciliği açısından dünyanın en büyük ikinci ülkesi haline geldi. Bitcoin’i çalıştıran küresel ağ gücünün yaklaşık yüzde 18’i Kazakistan’da bulunuyor.

Tabi büyük paraların konuşulduğu kripto para sektörü çevresel maliyete pek odaklanmıyor. Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, Bitcoin’in ihtiyaç duyduğu enerji miktarının Ukrayna veya Norveç gibi ülkeleri geride bıraktığını tahmin ediyor.

Kazakistan’da enerji üretimi için ağırlıklı olarak kömür santralleri kullanılıyor. Bu da tahmin edersiniz ki hava kirliliğine neden oluyor. İklim Uzmanı Dana Yermolyonok, “Evimden çıktığım her gün kirliliği görebiliyorum. Kışın rüzgar olmadığında komşumun evini bile göremiyorum. Onlar para kazanırken neden bu havayı solumak zorunda olduğumu anlayamıyorum” diyor.

Kripto madenciliğinin enerji kıtlığına yol açabileceğine dair endişeler de var.

Hükümet, madenciliğin sadece bir yılda ülke çapında elektrik tüketiminde yüzde 7-8’lik bir artışa katkıda bulunduğunu söylüyor.

Ülkede madenciliğe harcanan elektrik miktarı, artık buradaki büyük bir kasabanın tüm ışıklarını açık tutmak için gereken güce eşdeğer.

Geçen yıl Kasım ayında, artan talebi karşılamak için Rusya’dan ülkeye ekstra elektrik ithal edildi ve arzın en düşük olduğu bölgelerde madencilik kısıtlamaları getirildi. Bu önlemler bazı madencilerin tesislerini kapatmasına ve yer değiştirmeye çalışmasına neden oldu.

Kazakistan’ın Dijital Kalkınma Bakan Yardımcısı Askhat Orazbek, BBC’ye Kazakistan’ın kripto para patlamasının çok hızlı gerçekleştiğini ve kontrol edilmesi gerektiğini anlattı:

‘Madenciler tarafından tüketilen elektriğin hacmiyle ilgili sorular var. 2019’da enerji fazlamız olduğunu söylüyorduk ama artık bu geçerli değil. Kazakistan’da elektrik sonsuz değil, bu yüzden madencilik faaliyetlerinin bir bölümünü durduracağız.’

Orazbek hükümeti Ocak 2022’de madencilik endüstrisini, tükettiği elektrik üzerinden daha fazla vergilendiren bir sistem getirdi. Sağlanan ek gelirin daha temiz enerji üretimi için kullanılabileceğini umuyorlar.

Orazbek, ‘Bugün Kazakistan’da madencilik gerçekten genel olarak kirli olarak adlandırılan enerjiyi tüketiyor. Bu yüzden kripto madencileri için belirli bir kota getirileceğini söylüyoruz… Ve daha fazla gelişme ancak yeşil bir enerji altyapısı inşa edildiğinde mümkün olacak’ dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle