Kiralık Konutlarda İlan Azalırken Fiyatlar Artıyor

 Kiralık Konutlarda İlan Azalırken Fiyatlar Artıyor
Okunuyor Kiralık Konutlarda İlan Azalırken Fiyatlar Artıyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırma Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre, kiralık ilanları azalırken fiyatlarda artış sürüyor.

Kiralık ilanları azaldı

BETAM’ın çalışmasına göre, kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullanılan kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı geçtiğimiz aya göre hem ülke genelinde hem üç büyükşehirde düştü.

Çalışmanın ayrıntıları şu şekilde:

‘Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı Aralık’ta yüzde 68,7 olurken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 26 TL’ye yükselmiştir. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 84,6, Ankara’da yüzde 62,6 ve İzmir’de yüzde 56 olmuştur. Bu gelişmeler sonucunda ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 40 TL, Ankara’da 18 TL, İzmir’de ise 26 TL olmuştur. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde artmıştır. 

Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullandığımız kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı geçtiğimiz aya göre hem ülke genelinde hem üç büyükşehirde düşmüştür.

Ankara’da kiraların en çok arttığı ilçeler

İlk kez bu ayki raporumuzda incelediğimiz Ankara’nın ilçelerindeki kira fiyatı artış oranları en yüksek artışın Gölbaşı’nda (yüzde 98,6), en düşük satış fiyatı artışın ise Polatlı’da (yüzde 31,4) olduğunu göstermektedir. Çankaya (yüzde 74,4), Yenimahalle (yüzde 68,1) ve Etimesgut (yüzde 66,7) en yüksek kira fiyatı artışlarının hesaplandığı ilçeler olurken, Akyurt (yüzde 44,7), Sincan (yüzde 41,8) ve Çubuk (yüzde 36,4) en düşük kira fiyatı artışlarının görüldüğü ilçeler olmuştur.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle