• Ana Sayfa
  • Haber
  • Bakanlıktan ‘Camdaki Kız’ Dizisinde Tepki Çeken İş Kazası Sahnesi Hakkında Açıklama: Farkındalık Sağlandı

Bakanlıktan ‘Camdaki Kız’ Dizisinde Tepki Çeken İş Kazası Sahnesi Hakkında Açıklama: Farkındalık Sağlandı

 Bakanlıktan ‘Camdaki Kız’ Dizisinde Tepki Çeken İş Kazası Sahnesi Hakkında Açıklama: Farkındalık Sağlandı
Okunuyor Bakanlıktan ‘Camdaki Kız’ Dizisinde Tepki Çeken İş Kazası Sahnesi Hakkında Açıklama: Farkındalık Sağlandı

Kanal D’de ekrana gelen ‘Camdaki Kız’ dizisinin 28. bölümünde ölümle sonuçlanan bir iş kazasının işlendiği sahne tepki çekti. Dizide şirket sahibinin ‘Adam kemer bağlamadan çıkmış iskeleye. İş güvenlik uzmanının sorumluluğu değil mi bu?’ sözleri sosyal medyada başta güvenlik uzmanlarınca eleştirilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.

Burcu Biricik, Cihangir Ceyhan, Devrim Yakut ve Nur Sürer gibi oyuncuları bir araya getiren Camdaki Kız dizisi son bölümüyle olay oldu.

Dizideki sahnelerden birinde inşaatta iskeleye kemer bağlamadan çıkan işçi düşüp hayatını kaybediyor. Sonrasında şu diyaloglar geçiyor:

‘Adam kemer bağlamadan çıkmış iskeleye. İş güvenlik uzmanının sorumluluğu değil mi bu? Kağıt üzerinde bu şirketin sorumlusu Sedat gözüküyor diye neden tutuklu yargılanacak ben anlamış değilim.’

Bu sahne sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu:

twitter.com

Bilgilendirmenin yanlış olduğuna dikkat çekildi bu tepkilerde:

twitter.com

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da konuyla ilgili yayımladığı açıklamasında, dizide patron rolünde olan karakterin söylemlerinin kanuna açıkça aykırı ifadeler olduğunu belirtti.

Kamuoyunda bir farkındalık sağlandığını belirten Bakanlığın açıklaması şöyle:

Dizide, işverenin iş kazasındaki sorumluluğuna dair kullanılan ifadelere gelen tepkilere açıklık getirerek işverenlerin iş sağlığı ve güvenliğine dair sorumluluklarını bir defa daha hatırlatma adına bir açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Dizide işveren rolündeki karakterin, ‘İnşaatımızda bir kişi ölüyor ve bunun kağıt üzerindeki sorumlusu neden ben olmalıyım. En az kırk bin kişi çalışıyor bu şirket için, ben bu kişilerin peşinde emniyet kemerlerini takmışlar mı takmamışlar mı diye nasıl dolaşayım. Biz bunun için iş güvenliği uzmanı aldık, bu kazanın sorumlusu odur’ şeklinde ifadeler kullandığı işitiliyor. Burada karakter 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine açıkça aykırı olan ifadeler kullanmakla birlikte dizi akışından bu karakterin, sorumluluklarının bilincinde olmayan, iş sürecini ve bu sürecin yürütülmesinde iş sağlığı ve güvenliği kurallarını takip etmeyen birisi olduğu anlaşılıyor. Nitekim bölümün sonunda, karakterin babasının ‘Sen ancak kağıt üzerinde patron olursun. Şirkete gitmiyorsun, adamların başında durmuyorsun, sistemini kurmuyorsun’ eleştirilerine tanık olunuyor.

Bu vesileyle, işverenin iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin genel yükümlülüklerinin düzenlendiği 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu’nun 4’üncü maddesinde yer alan hükmü bir defa daha hatırlatmakta fayda görüyoruz: ‘İş yeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.’ Ayrıca meri Kanunun 8’inci maddesi hükmü uyarınca iş yerinde görevli İSG profesyonelleri, işverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmak üzere görevlendirilmekte olup işin ve iş yerinin sahibi işveren, İSG profesyonellerince önerilen tedbirlerin alınması ve uygulanmasından sorumludur. Diğer yandan çalışma hayatının en ehemmiyetli konusu olan iş sağlığı ve güvenliğinin dizi senaryolarında işlenmesi; toplumun geniş kitlelerinde bu yönde farkındalık oluşmasını, konunun öneminin anlaşılmasını ve basit tedbirlerle önlenebilecek iş kazalarının manevi sonuçlarının maddi sonuçlarına kıyasla ne denli ağır olduğunun görülebilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda; televizyon kanallarının gerek dizilerinde gerekse de diğer programlarında işledikleri konulara doğru bir şekilde yer vermelerinin ne kadar etkili ve önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmakta yarar görmekteyiz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle