• Ana Sayfa
 • Yazılım
 • Instagram’ı Dünyada En Çok Biz Kullanıyoruz! İşte İnternetle İlgili Geniş Çaplı Rapordan Öne Çıkan Gerçekler

Instagram’ı Dünyada En Çok Biz Kullanıyoruz! İşte İnternetle İlgili Geniş Çaplı Rapordan Öne Çıkan Gerçekler

 Instagram’ı Dünyada En Çok Biz Kullanıyoruz! İşte İnternetle İlgili Geniş Çaplı Rapordan Öne Çıkan Gerçekler
Okunuyor Instagram’ı Dünyada En Çok Biz Kullanıyoruz! İşte İnternetle İlgili Geniş Çaplı Rapordan Öne Çıkan Gerçekler

İnternet ve sosyal medya platformlarıyla ilgili oldukça geniş çapta hazırlanan Global Overview Report raporu yayınlandı. Rapor, Türkiye’nin de arasında olduğu ülkelerle ilgili internet kullanımı ve mobil uygulamalardan en çok kullandığımız sosyal ağlara kadar çarpıcı bilgiler içeriyor.

Detaylar içeriğimizde.

Digital 2022 raporu, We Are Social ve Hootsuite ortaklığında hazırlandı.

300 sayfalık bu rapor; dijital pazarlama, ülkelerin internet kullanımı ve sosyal medya konusunda yayınlanan en geniş çaplı raporlardan birisi.

???? Rapordan öne çıkan bilgileri sizlerle paylaşıyoruz:

1. 2022 Ocak ayı itibariyle dünya nüfusu 7.91 milyar. Dünya genelindeki 5.31 milyar kişi yani nüfusun yüzde 67.1’i ise cep telefonu kullanıyor. Nüfusun yüzde 62.5’i yani 4.95 milyar kişi internet kullanıyor. Sosyal medyayı kullananların sayısı ise 4.62 milyar.

2. İnternet kullanımı konusunda dünyadaki herkesin o kadar da şanslı olmadığını yüzümüze çarpan rapora göre, internetin varlığından haberdar olmayanların sayısı 3 milyarın altına indi.

3. Dünyanın en favori sosyal medya plaformları söz konusu olduğunda ilk sırada WhatsApp yer alıyor. WhatsApp’ı, tahmin edebileceğiniz gibi yine aynı çatı altındaki diğer şirketler olan Instagram ve Facebook takip ediyor. Sonra ise WeChat geliyor.

Çinli WeChat‘in üst sıralarda yer almasının sebebi ise Çin nüfusunun etkisi… Çin, dünya genelindeki internet kullanıcılarının yüzde 20‘sini oluşturuyor.

4. En çok indirilen mobil uygulama TikTok olmuş. TikTok’u ise Instagram, Facebook, WhatsApp, Telegram ve Snapchat takip ediyor.

5. Tüm dünyada Instagram’ı en çok kullanan ülke Türkiye! Geçen yıla göre kullanıcı sayısını büyük oranda artırarak 1,5 milyara çıkaran Instagram’ı dünyada en çok biz kullanıyoruz.

Android telefonlarda kullanıcıların Instagram’ı kullanarak harcadığı aylık ortalama saat sayısı.

6. Bilgisayar, telefon ve tabletin de dahil olduğu, ‘tipik’ internet kullanıcıları bir günlerinin 7 saatini internette geçiriyor.

7. Türkiye’deki internet kullanıcıları için bu rakam ise 8 saat. 2 saat olan ortalamanın oldukça üzerindeyiz.

8. Sosyal medya uygulamalarını kullanarak harcanan toplam süre açısından ayda 23.7 saat ile YouTube ilk sırada yer alıyor. YouTube’u 19.6 saat ile Facebook, 18.6 saat ile WhatsApp ve 11.2 saat ile Instagram takip ediyor. TikTok ise ayda 19.6 saat.

9. Sosyal medyayı dünya genelinde en aktif olarak kullanan ülkelerden de birisiyiz. Türkiye, bu listede 6. sırada yer alıyor.

Türkiye’de en çok kullanılan mobil uygulamalar:

 • 1. YouTube

 • 2. Instagram

 • 3. Facebook

 • 4. TikTok

 • 5. Twitter

 • 6. Facebook Messenger

 • 7. Snapchat

 • 8. Linkedin

 • 9. Pinterest

10. Hepimizi üzen gerçek ne yazık ki değişmiyor: 25.67 mbps ile en yavaş internet kullanan ülkelerden birisiyiz! İnternet hızı sıralamasında Fas ve Kenya gibi ülkelerle yarışıyoruz ve SONDAN 4. sıradayız…

11. Mobil internet hızı konusunda ise Türkiye 29.06 mbps olan ortalamanın bir tık üzerinde: 30.54 mbps.

12. Kripto paralara olan ilgi dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de arttı. Yüzde 18,6’lık oranla en çok kripto para satın alan 5. ülkeyiz.

13. Oyunları seviyoruz! Video oyunları oynayan 16 ila 64 yaş arasındaki internet kullanıcılarının yüzdesi: Yüzde 91.5 ile Türkiye 7. sırada.

14. İnternet alışverişlerini seviyoruz! Türkiye, yüzde 64’lük oranla internetten en çok alışveriş yapan 6. ülkeyiz.

15. İnternetten bir şey satın alacağımızda daha önce satın alanların yorumlarını oldukça önemsiyoruz. Türkiye, internetten bir şey satın almadan önce ürünle ilgili internette en çok araştırma yapan ülkeler arasında 4. sırada.

16. Instagram’da ünlülerin paylaştığı linkleri bol bol ‘yukarı kaydırdık’. Ama influencerları takip etmiyoruz. Türkiye, dünyada influencerları sosyal medyada en az takip eden ülkelerde sondan 3. sırada.

17. Taze meyve sebzeye olan ilgimiz ve market uygulamalarının etkisi olabilir mi? Online market alışverişlerinde yüzde 38.9’luk oranla Türkiye 4. sırada.

300 sayfalık raporun tamamına buraya tıklayarak ulaşabiliyorsunuz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle