• Ana Sayfa
  • Haber
  • Enerji Krizinde Veriler Zirvede: Doğalgazda Gerilim Yıllar Sürebilir!

Enerji Krizinde Veriler Zirvede: Doğalgazda Gerilim Yıllar Sürebilir!

 Enerji Krizinde Veriler Zirvede: Doğalgazda Gerilim Yıllar Sürebilir!
Okunuyor Enerji Krizinde Veriler Zirvede: Doğalgazda Gerilim Yıllar Sürebilir!

Küresel doğalgaz piyasalarında talebi düşürecek güçlü politikalar uygulanmaması halinde arz eksikliğinin orta vadede endişe yaratabileceği öngörülürken, enerji krizi yaşayan Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) teslimatı tüm zamanların aylık bazda en yüksek seviyesine çıkarak 28 Ocak itibarıyla 405 milyon metreküpü buldu.

Yüksek doğalgaz fiyatları sanayi üzerinde etkili oluyor

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Doğal Gaz Piyasası- 2022 İlk Çeyrek Raporu’na göre, geçen yıl salgın kısıtlamaları sonrası ekonomilerdeki hızlı iyileşme ve aşırı hava olayları sonucu küresel doğalgaz tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 4,6 artarak 4,1 milyar metreküpe ulaştı.

Doğalgaz arzının talepteki büyümeye yetişememesi sonucunda Avrupa’da spot gaz fiyatları 2020’ye göre 5 kat, ABD’de 2 kat ve Asya’da spot sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) fiyatları 4 kat arttı.

Yüksek doğalgaz fiyatları özellikle sanayi tüketicilerinin alternatif yakıtlara geçmesine, üretimlerini kısma veya tamamen durdurmasına yol açtı.

Çin, Japonya’yı geride bıraktı!

Artan doğalgaz tüketiminin etkisiyle 2021’de küresel doğal gaz ticareti bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla (81 milyar metreküp) rekor seviyeye ulaştı. Boru hatlarıyla yapılan doğal gaz ticareti bu dönemde yüzde 12 büyüdü ve küresel gaz ticaretindeki artışın yüzde 65’ini oluşturdu.

Avrupa’nın boru hatlarıyla gaz ithalatı yüzde 11 artış gösterirken, kıtaya Norveç, Kuzey Afrika ve Azerbaycan’dan boru hatlarıyla gelen gaz sırasıyla yüzde 5, yüzde 50 ve yüzde 20 yükseldi.

Rusya’nın Avrupa’ya gaz ihracatı ise geçen yıl 2020’ye göre yüzde 4 arttı ve bu ihracatın büyük bir kısmı Türkiye üzerinden gerçekleşti.

Küresel LNG ticareti geçen yıl yüzde 6 büyürken, Çin Japonya’yı da geride bırakarak ilk kez dünyanın en büyük LNG ithalatçısı oldu.

11 yılın zirvesinde!

Kıtaya LNG arzı, 2011’de kayıtların tutulmaya başladığından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

TASS ajansının Gaz Altyapısı Avrupa ticaret grubuna dayandırdığı verilere göre, 28 Ocak itibarıyla 405 milyon metreküplük gazın ulaştığı kıtada, son 5 yıldaki ortalamaya kıyasla yüzde 110’luk bir artış söz konusu.

Avrupa’nın gaz depolarındaki LNG miktarında ise, yine son 5 yılın ortalamasına oranla yüzde 5’lik artış kayıtlara geçti.

Wall Street Journal, geçen haftanın başlarında 2 düzineden fazla LNG tankerinin ABD’den Avrupa’ya gitmekte olduğunu ve 33 geminin daha AB’ye gitme olasılığının yüksek olduğunu duyurmuştu.

Birkaç yıl sorun olmaya devam edecek

Geçen yıl boru hattı ve LNG projelerinde salgın kaynaklı aksamalara bağlı olarak ortaya çıkan arz eksikliğinin, küresel doğalgaz talebini baskılayacak güçlü politikalar uygulanmaması halinde orta vadede endişe yaratabileceği öngörülüyor.

Özellikle yapım aşamasında olan yaklaşık 190 milyar metreküplük gaz sıvılaştırma kapasitesinin yüzde 45’inin tamamlanmasının ortalama 14 ay gecikebileceği hesaplanıyor.

Bu kapsamda, projelerdeki aksamaların gelecek birkaç yıl arzı kısıtlayacağı tahmin ediliyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle