• Ana Sayfa
  • Haber
  • Piyasalarda Tansiyon Yeniden Yükseliyor: Borsada Alımlar Sürecek mi? Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

Piyasalarda Tansiyon Yeniden Yükseliyor: Borsada Alımlar Sürecek mi? Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

 Piyasalarda Tansiyon Yeniden Yükseliyor: Borsada Alımlar Sürecek mi? Dolarda Düşüş Devam Eder mi?
Okunuyor Piyasalarda Tansiyon Yeniden Yükseliyor: Borsada Alımlar Sürecek mi? Dolarda Düşüş Devam Eder mi?

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin dünkü sözlü yönlendirmelerinde gereğinden hızlı faiz artırmanın risklerine dikkat çekmeleri risk iştahını artırdı.

Borsa İstanbul’da yükseliş seyri korunurken, dolar ve Euro bugüne sınırlı yükselişlerle başladı. 

Borsa İstanbul enflasyona karşı alternatif kazançları temsil ediyor

Yurt içinde, dün BIST 100 endeksi yüzde 1,01 değer kazanarak 2.003,20 puana çıktı. 

Bugün yurt içinde ve dünya genelinde imalat sanayi PMI, Almanya’da perakende satışlar ve işsizlik ile ABD’de ISM imalat endeksi ve JOLTS açık iş sayıları takip edilecek.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.050 seviyesinin direnç, 1.960 ve 1.930 seviyelerinin destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylara, 25 Ocak’ta uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de devam edeceğini duyurdu. Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

Analistler Borsa İstanbul’un halen dolar bazında ucuz kaldığının altını çizerken, kendini enflasyona karşı korumak isteyen yatırımcı içinde iyi bir alternatif sunduğunun altını çiziyorlar. 

Wall Street’teki güçlü yükselişin ardından bu sabah vadeli endeksler hafif aşağı yönlü seyir izliyorlar

Fed yetkililerinin açıklamaları yatırımcıların risk iştahını artırırken, ocakta düşüş eğilimine öncülük eden teknoloji hisselerinin bu kez dünkü yükselişe de öncülük ettiği görüldü.

Dün yine beklendiği gibi sert dalgalanmaların olduğu Wall Street’in günü Fed’in agresif hareket etmeyeceği iyimserliğinin ve şirketlerden güçlü dördüncü çeyrek mali sonuçları beklenmesinin desteği ile güçlü yükselişle kapatmasına karşın, bugün vadeli endeksler hafif aşağı yönlü seyir izliyor.

Vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi 62 puan, yüzde 0,18, S&P 500 vadeli endeksi 11,25 puan, yüzde 0,25 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi 31,5 puan yüzde 0,21 ekside seyretti.

ABD vadeli endekslerindeki bu aşağı yönlü seyre karşın Avrupa borsalarında ise pozitif bir hava hakim. Şirketlerin iyi bir dördüncü çeyrek geçirdiklerine yönelik beklentilerle FTSE 100 vadeli endeksi 43 puan, yüzde 0,58, FDAX 113 puan, yüzde 0,73 ve Eurostoxx 50 vadeli endeksi 44 puan, yüzde 1,06 yukarıdalar.

Asya’da New York borsasındaki alıcılı seyre paralel risk iştahının yüksek seyrettiği görüldü.

Dolar ve Euro dün gevşedi bugün toparlanmaya çalışıyor

Dolar/TL ise dün yüzde 1,41 azalışla 13,3257’ye gerilemesinin ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,32 seviyesinde işlem gördü. 

Fed yetkililerinin bu açıklamalarıyla birlikte tahvil piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in martta 50 baz puanlık faiz artışına gidebileceği ihtimali kısmen zayıfladı. 

 ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,77’ye geriledi. 

09.35 itibarıyla dolar/TL yüzde 0,28 oranında yükselişle 13,3561, euro/TL ise yüzde 0,19 oranında yükselişle 15,0027 seviyesinden işlem gördü. Euro/dolar paritesi ise 1,12384 seviyesinden karşılık buldu.

Fed’in faiz artırımında agresif olmayacağı sinyalleri altın fiyatına destek verdi

Atlanta Fed Başkanı Bostic’in Mart ayı için tercih ettiği faiz artırım miktarının ’50 baz puan’ olmadığını ifade etmesi, diğer Fed üyelerinden faiz artırım hızının ekonomiye, enflasyona bağlı olduğu değerlendirmeleri piyasalarda Fed’in agresif bir faiz artırımı için istekli olmadığı yorumlarına yol açtı. 

Bu yorumların desteği ile spot altın fiyatı yeniden 1.800 dolar/ons sınırına yükseldi.

Fed’in enflasyon ile mücadele ederken ekonomide toparlanmayı durdurmaktan kaçınacağı beklentileri ile spot altın 1.799,99 dolar/ons seviyesinden işlem gördü.

Analistler, yukarı hareketin devam etmesi için 1.803 dolar/ons direncinin geçilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu seviyenin geçilmesi halinde yeniden 1.831 dolar/ons seviyesi hedeflenebilir.

09.35 itibarıyla ons altın 1.802 dolardan, gram altın ise 774 liradan fiyatlandı. 

OPEC+’nın üretimini öngörülen kadar artırmakta zorlandığı haberleri petrol fiyatına destek veriyor

OPEC+’nın üretimini öngörülen kadar artırmakta zorlandığı haberleri petrol fiyatlarının 7 yılın zirvelerinde dolaşmaya devam etmesini sağlıyor.

ICE’de Nisan vadeli Brent petrolünün varil fiyatı 35 cent artışla 89,61 dolar seviyesinden işlem gördü. NYMEX’de Mart vadeli Batı Teksas petrolü de 33 cent yükselişle 88,48 dolar/varil seviyesinde karşılık buldu.

Analistler, piyasanın arz sıkışıklığının devam edeceğini fiyatlamaya devam ettiğini, bunun yanı sıra Ukrayna-Rusya gerginliğinin yakından takip edildiğini belirtiyorlar. 

OPEC+ toplantısında büyük bir sürpriz beklenmediğini belirten analistler, bununla birlikte Suudi Arabistan’dan üretimi gönüllü olarak artırma yönünde bir teklif gelmesi olasılık bulunduğunu da ifade ediyorlar.

Yarın yapılacak OPEC+ toplantısında sürpriz bir kara gelmedikçe petrol fiyatının 85-95 dolar/varil aralığında salınımını sürdüreceği öngörülüyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki tansiyonun petrol arzını olumsuz etkileyebileceği endişesi Brent petrolün varil fiyatını desteklemeye devam ediyor. Brent petrolün varili yükseliş eğilimini üst üste altıncı güne taşırken, şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 89,4 dolardan işlem görüyor.

09.35 itibarıyla Brent petrol varili yüzde 0,27 oranında yükselişle 89,50 dolardan işlem gördü.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle