• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Metaverse ile Sanal Hac Tartışmalarından Apple’ın Hamile Adam Emojisine Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

Metaverse ile Sanal Hac Tartışmalarından Apple’ın Hamile Adam Emojisine Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

 Metaverse ile Sanal Hac Tartışmalarından Apple’ın Hamile Adam Emojisine Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?
Okunuyor Metaverse ile Sanal Hac Tartışmalarından Apple’ın Hamile Adam Emojisine Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

1 Şubat Salı günü teknoloji dünyasında hangi haberler paylaşıldı? Öne çıkan ve sosyal medyada paylaşılan gelişmeleri sizler için derledik.

1. Son zamanlarda sosyal medyada yeşil ve sarı karelerin yer aldığı paylaşımlarla sıkça gördüğümüz kelime oyunu Wordle, New York Times tarafından satın alındı.

2. Spotify’da Covid-19 ile ilgili dezenformasyon yaptığı gerekçesiyle tepki çeken Joe Rogan, Spotify’dan özür diledi. Ancak tavrını değiştirmeye niyetli değil gibi gözüküyor…

3. ABD’de Cumhuriyetçilere yakın olan medya kuruluşları Apple’ın son güncellemesiyle gelecek olan hamile adam emojisini eleştiri yağmuruna tuttu.

4. Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz günlerde Müslümanların Kâbe üzerindeki Hacerülesved taşını sanal olarak ziyaret etmelerini sağlayan bir Metaverse girişimi başlatması, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Peki Diyanet yetkilileri konuyla ilgili ne dedi?

5. Türkiye Uzay Ajansı, dün gece Türkiye’nin çeşitli noktalarında yeşil ışık saçan bir meteorun görüntülendiğini açıkladı.

6. Popüler oyun serilerinden Halo ve Destiny oyunlarının yapımcısı Bungie artık Sony PlayStation çatısı altında oyunlarını üretmeye devam edecek. Geçtiğimiz haftalarda Activision-Blizzard’ı satın alan Microsoft’a, Sony tarafından karşılık gecikmemiş oldu.

7. Facebook’un çatı şirketi Meta, 3 boyutlu avatarları Instagram, Facebook ve Messenger uygulamalarında kullanıma sunmuştu. Şimdi de Instagram hikayeler ve DM’lerde 3 boyutlu avatarların kullanılmasına imkan sağlayacak.

8. Çin’in Mars yörüngesindeki Tianwen-1 keşif aracı Kaplan Yılı’nı kutlamak için 350 milyon kilometre uzaklıktan selfie video yolladı.

9. Hindistan, dijital varlıkların kullanımında büyük bir yükseliş kaydedildiğini ve bu transferlerin büyüklüğünün özel bir vergi rejimi uygulanması gerekliliğini doğurdunu açıkladı: Yüzde 30 vergi…

10. Bilim insanları Dünya’nın jeolojik kayıtlarındaki yaklaşık bir milyar yıllık boşluğun kesin nedenine ışık tuttu. Proceedings of the National Academy of Sciences adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan yeni bir araştırma, bu kayıtların 650 milyon yıl önce yaşanan ve ‘Kartopu Dünyası’ adı verilen buzul çağında silindiğini teyit etti.

11. İspanya dijital göçebeleri ülkesine çekmek için adım attı ve uzaktan çalışanları kazanacağı dijital göçebe vizesini başlatma kararı aldı.

12. İndirimli ürün satışlarına ilişkin verilen reklamların koşulları yeniden belirlendi.

13. Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Türkiye’deki startup’ların 2021 yılında aldığı yatırımlara ilişkin açıklama yaparak 1,5 milyar dolara ulaştığını belirtti.

14. Almanya’da Bugatti markalı hiper otomobiliyle halka açık bir otobanda 417 km hız yapan iş adamı Rasim Passer için savcılık tarafından inceleme başlatıldı.

15. Belçika’da milletvekili Christophe De Beukelaer, bu yıl maaşını Bitcoin olarak alacağını açıkladı.

16. Bilim insanları, binlerce yıl önce nesli tükenen mamutlara ait genleri geri getirmek için fosillerden alınan DNA’yı, yaşayan en yakın akrabası olan Asya Fillerinden alınan örneklerle birleştirerek mamutları geri getirmeyi planlıyor.

17. Apple, müşterilerinin kendileriyle ilişkili olabileceğinden korktumu için “Apple-Man” isimli aksiyon-komedi filminin yönetmenine dava açtı.

18. Dünyanın en popüler giyim markalarından olan Gucci, Apple’ın Türkiye’de 8000 TL fiyat etiketiyle satışta olan kulaklığı AirPods Max’e özel bir taşıma çantası hazırladı. Çantanın fiyatı ise Türkiye’deki kura göre 13 bin TL.

19. Tesla otomobilleri hakkında asılsız iddialarda bulunan 14 milyon takipçili hesabın sahibi için dava açıldı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle