Savaşın Ayak Sesleri: 1 Milyon Ukraynalı Göçmen Bekleniyor

 Savaşın Ayak Sesleri: 1 Milyon Ukraynalı Göçmen Bekleniyor
Okunuyor Savaşın Ayak Sesleri: 1 Milyon Ukraynalı Göçmen Bekleniyor

Ukrayna ordudaki asker sayısını 100 bin daha artıracağını açıkladı, cephe hattından ABD’li ve İngilizleri gösteren fotoğraflar servis ediliyor. Rusya’nın Washington Büyükelçiliği ise günün açıklamasını sosyal medya üstünden paylaştı. İngiliz The Times gazetesi ise, hangi ülkenin kaç Ukraynalı mülteciye hazırlık yaptığını yazdı.

Rusya ve ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bir kez daha kozlarını paylaşmasının ardından, gözler iki ülkenin dışişleri bakanlarının yapacağı görüşmeye çevrildi. The Washington Post, ABD Dışişleri Antony Blinken’ın BM’deki gerilimin ardından Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bugün bir kez daha diplomasiyi deneyeceğini bildiriyor. ABD ve Rusya’nın bir numaralı diplomatlarının randevusu, tarafların birbirine sert suçlamalar yöneltmesinden saatler sonra gerçekleşecek.

ABD Başkanı Joe Biden halihazırda 100 bin askerini Ukrayna çevresinde bekleten Rusya’nın yığınağa devam etmesi nedeniyle Washington’ın her türlü senaryoya hazır olduğunu belirtiyor.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nden dikkat çeken bir Facebook mesajı paylaşıldı. Mesajda, ABD ve müttefiklerinin yaptırım tehditlerine karşın Moskova’nın geri adım atmayacağı açık şekilde dile getirilip ‘Gerginliği körükleyen Moskova değil Washington. ABD’nin yaptırım tehditlerini dinlerken geri çekilmeyeceğiz’ denildi.

Facebook mesajında sözü edilen yaptırımların bu hafta içinde netleşmesi bekleniyor. Senato’da hafta içinde gündeme gelmesi beklenen yaptırım paketinde, Rusya’nın uluslararası SWIFT sisteminden çıkarılması da var.

Rus lider Vladimir Putin’in Aralık sonunda birdenbire talep ettiği güvenlik garantileri için ABD Ocak ayı içerisinde yazılı bir teklif sunmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD’nin teklifine yazılı yanıt verildiği haberlerini yalanladı. Ria’ya konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, Moskova’nın herhangi bir yanıt vermediğini açıkladı.

Ukrayna asker sayısını artırıyor

Uluslararası haber ajanslarının günlerdir sivillerin aldığı sivillerin fotoğraflarını servis ettiği Ukrayna, ordudaki asker sayısını 100 bin daha artırmayı planlıyor. Ukrayna lideri Vladimir Zelensky, parlamentoda yaptığı konuşmada önümüzdeki üç yıl içerisinde asker sayısının 100 bine ulaşacağını söyledi.

Cephe hattından geçilen diğer fotoğraflarda ABD ve İngiliz askerlerin Ukrayna ordusuna füze eğitimleri verdiği görülüyor. ABD, binlerce tanksavar Juvenil füzesini Ukrayna’ya birkaç hafta içinde sevk etti. 200’e yakın ABD askerinin Ukrayna ordusuna eğitim verdiği biliniyor.

Polonya 1 milyon göçmen için hazır

İngiliz The Times gazetesi, Rusya ile Batı Avrupa arasındaki tampon bölgede yer alan Polonya’nın 1 milyon mülteciye hazırlık yaptığını yazdı. Habere göre, muhtemel bir Rus işgaliyle birlikte Ukrayna’dan kaçacak sivillerin yöneleceği rotalardan biri, batı sınırındaki Polonya olacak.

Kiev yönetimi, işgalde üç ila beş milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kalacağını tahmin ediyor. Halihazırda bunlardan 1,5 milyonu zaten ülkenin doğusundaki çatışmalardan kaçarak başka yerlere göç etti.

Ukrayna ile yaklaşık 530 kilometrelik bir sınıra sahip Varşova yönetimi ise, 1 milyon göçmenin Polonya’ya kaçmasını bekliyor. Polonya İçişleri Bakan Yardımcısı Maciej Wasik, ‘Hükümet olarak en kötü senaryoya hazırlıklı olmalıyız, 1 milyondan fazla insan gelebilir’ ifadesini kullandı.

The Times, Ukrayna’nın diğer komşuları Slovakya ve Çekya’nın da on binlerce göçmenin gelmesini beklediğini yazdı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle