• Ana Sayfa
  • Haber
  • Dünya Piyasalarında Pozitif Seyir Sürerken, Borsada Yükseliş Dolarda Sakinlik Hakim Oluyor!

Dünya Piyasalarında Pozitif Seyir Sürerken, Borsada Yükseliş Dolarda Sakinlik Hakim Oluyor!

 Dünya Piyasalarında Pozitif Seyir Sürerken, Borsada Yükseliş Dolarda Sakinlik Hakim Oluyor!
Okunuyor Dünya Piyasalarında Pozitif Seyir Sürerken, Borsada Yükseliş Dolarda Sakinlik Hakim Oluyor!

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası Fed’in parasal sıkılaşma sürecinde orantılı sıkılaşmaya özen göstereceğine ilişkin beklentilerle pozitif seyrini seyrederken, Borsa İstanbul’da yükseliş seyri korunuyor. 

Dolar ve Euro’da güne yine yeşillenerek başlasa da yatay seyrediyor. 

Borsa İstanbul’da beklenti pozitif

Yurt içinde, dün BIST 100 endeksi yüzde 0,61 değer kazanarak 2.015,43 puana çıktı. 

Analistler, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin bilanço açıklamalarının yoğunlaşmaya başladığına dikkati çekerek, bu dönemde şirket bazlı oynaklıkların artabileceğini dile getirdi.

Dün açıklanan sonuçlara göre, Akbank, 2021 yılında 12 milyar 127 milyon lira konsolide net kar elde ederken, bugün piyasalar kapandıktan sonra Garanti BBVA’nın şirketin 2021 4. çeyrek bilançosunu açıklaması bekleniyor.

Bugün yurt içinde veri takvimi sakin görünürken, yurt dışında Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve ABD’de ADP özel sektör istihdamı verileri takip edilecek.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.050 seviyesinin direnç, 1.990 seviyesinin destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylara, 25 Ocak’ta uygulanmaya başlanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.

BIST 100 endeksi güne yüzde 0,67 oranında 13,45 puan değer artışıyla 2.028,88 puandan başladı.

ABD ve Avrupa vadeli endeksleri artıda, Asya’da seyir pozitif

Dün Wall Street’te şirketlerin mali sonuçlarına yönelik pozitif beklentiler ve Fed üyelerinden gelen faiz artırımlarında ölçülü olunacağı mesajlarının etkisiyle yaşanan yükselişin ardından, ABD ve Avrupa vadeli endeksleri bu sabah yukarı yönlü bir seyir izliyorlar.

Vadeli endekslerdeki yukarı harekette teknoloji hisseleri başı çekiyor. Alphabet ve AMD’nin beklentilerden daha güçlü gelen mali sonuçları endeksleri yukarı taşıyorlar. 

Asya piyasalarındaki olumlu havanın da desteği ile vadeli Dow Jones Sanayi Endeksi düne göre 33 puan, yüzde 0,09, S&P 500 vadeli endeksi 29 puan, yüzde 0,64 ve Nasdaq 100 vadeli endeksi 185,5 puan, yüzde 1,24 yukarıda. 

Avrupa’da da FTSE 100 vadeli endeksi yüzde 0,74, FDAX yüzde 0,80 ve Eurostoxx 50 vadeli endeksi yüzde 0,80 artıda.

Asya’da New York borsasındaki alıcılı seyre paralel risk iştahının yüksek seyrettiği görülüyor.

Dolar ve Euro’da gözler yarın açıklanacak enflasyonda!

Dolar/TL de dün yüzde 0,39 artışla 13,3781’e çıkmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,38 seviyesinde işlem gördü.

Dün yüzde 1,74’e kadar gerileyen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,79’da dengelendi.

09.35 itibarıyla dolar/TL 13,3939, euro/TL 15,0977 seviyesinden işlem gördü. Euro/dolar ise 1,12682 seviyesinden karşılık buldu.

Uluslararası piyasalarda altın 1.803 dolar direncine takıldı

Uluslararası piyasalarda spot altın 1.803 dolar direncine takıldı. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim altın fiyatına destek verirken, Fed’in faiz artırımında agresif olabileceği endişeleri yukarı hareketi frenliyor.

Bunun yanı sıra piyasalarda gözler ABD’de bugün açıklanacak ADP özel sektör istihdam ve Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinde.

Spot altın fiyatı dün 1.805,43 dolar/ons seviyesinin test edilmesinin ardından bugün sabah saatlerinde düne göre yüzde 0,14 kayıpla 1.798,63 dolar/ons seviyesinden işlem gördü. Gram altın da yurt içinde 774 liradan karşılık buldu.

OPEC+ toplantısı öncesi petrol fiyatları yükseliyor

OPEC+’nın bugün yapacağı ve Mart ayı üretim miktarına karar vereceği toplantı öncesi petrol fiyatları yükseliyor.

OPEC+ Ortak Teknik Komitesi’nin bugünkü Bakanlar Komitesi’ne sunulmak için hazırladığı raporda petrol arz fazlası için tahminini 1,4 milyon varil/günden 1,3 milyon varil/güne indirmesi ve OPEC+’nın üretimi günlük 400 bin varilden daha fazla artırmayacağı duyumları petrol fiyatlarını yukarı itti.

ICE’de Nisan vadeli Brent petrolünün varil fiyatı düne göre 35 cent artışla 89,51 dolar seviyesindeyken, NYMEX’de Mart vadeli Batı Teksas petrolü de düne göre 35 cent artışla 88,55 dolar/varilden işlem gördü.

Analistler, piyasalarda gözlerin bugünkü OPEC+ toplantısında olduğu kadar ABD Enerji Bakanlığı’nın haftalık stok verilerinde olduğunu, stoklarda bir düşüş olmasının fiyatlara destek vereceğini ifade ediyorlar.

Dün gece API tarafından açıklanan veriler 28 Ocak haftasında ham petrol stoklarının 1,6 milyon varil azaldığını, benzin stoklarının ise 1,5 milyon varil arttığını ortaya koydu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle