• Ana Sayfa
  • Haber
  • Piyasalarda Bugün Neler İzlenecek: Fiyatlamalarda Öne Çıkan Haberler

Piyasalarda Bugün Neler İzlenecek: Fiyatlamalarda Öne Çıkan Haberler

 Piyasalarda Bugün Neler İzlenecek: Fiyatlamalarda Öne Çıkan Haberler
Okunuyor Piyasalarda Bugün Neler İzlenecek: Fiyatlamalarda Öne Çıkan Haberler

Piyasalar Euro Bölgesi enflasyon rakamları ile ABD’den gelecek özel sektör istihdam verilerini takip edecekler.

Gündemin manşetleri neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin giderilmesi için çaba sarf ettiklerini belirterek “Bizim tabi bütün derdimiz Ukrayna ile Rusya arasındaki bu sıkıntının giderilmesi. Bu konuda sürekli konuşulan savaş filan biz Rusya ve Ukrayna arasında böyle bir savaşın olmasını asla arzu etmiyoruz. Bu bölge için hayra alamet bir gelişme değildir.’ dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve NATO’nun Rusya’nın güvenlik taleplerine verdiği yanıta yönelik, ‘Rusya’nın güvenlik garantileri konusundaki temel talepleri Batı tarafından görmezden gelindi.’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Rusya’nın derhal gerilimi düşürmesini ve Ukrayna sınırlarından askerlerini ve teçhizatını geri çekmesini istedi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in bu yıl faizi her biri 25’er baz puan olmak üzere dört kez artırmasının uygun olacağına inandığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme programı çerçevesinde yaptığı varlık alımları geçtiğimiz hafta hızlandı.

Yurt içi piyasalarda öne çıkan gelişmeler

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bakanlıkta düzenlenen toplantıda, ocak ayı dış ticaret rakamlarını kamuoyuyla paylaşacak (11.30).

TCMB tarafından Kasım ayı için açıklanacak finans dışı firmaların döviz varlık ve yükümlüleri rakamları takvimde yer alıyor (14.30).

TBMM Genel Kurulu, gündemdeki konuları görüşmek üzere toplanacak.

Yurt dışı piyasalarda öne çıkan gelişmeler

Fransa’da 2021 yılının tamamına ilişkin bütçe sonuçları yayımlanacak. Fransa’da bütçe 2020 yılında 178,1 milyar euro açık vermişti (10.45).

Günün en önemli verileri Euro Bölgesi için gelecek. Euro Bölgesi’nde Ocak ayına ilişkin öncü tüketici fiyatları ile Aralık ayına ilişkin üretici fiyatları verileri yayımlanacak. Tüketici fiyatları Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4, bir önceki yıl aynı aya göre yüzde 5,0 artış göstermişti. Üretici fiyatları ise aylık yüzde 1,8, yıllık yüzde 23,7 artmıştı  (13.00).

İtalya’nın tüketici fiyatları da takvimde yer alıyor (13.00).

ABD’de her hafta olduğu gibi MBA mortgage verileri yayımlanacak (15.00).

ABD’nin bordrolar üzerinden hesaplanan ve cuma günü açıklanacak istihdam verileri için öncü gösterge olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdam Ocak ayı rakamları takip edilecek. Özel sektörde istihdam Aralık ayında 807 bin olarak açıklanmıştı (16.15).

Kanada inşaat onayları, ABD Paychex Küçük İşletmeler İstihdam Endeksi (16.30) ve DoE petrol stokları (18.30), günün diğer izlenecek verileri olacak.

Kanada’nın 2 yıllık tahvil ihalesi de takvimde yer alıyor (21.00).

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle