Sanayide Sinyaller Ne Diyor? Yavaşlamaya Karşın İstihdam Artıyor!

 Sanayide Sinyaller Ne Diyor? Yavaşlamaya Karşın İstihdam Artıyor!
Okunuyor Sanayide Sinyaller Ne Diyor? Yavaşlamaya Karşın İstihdam Artıyor!

Sanayi verilerinde önemli detaylar var. PMI verileri bize ne söylüyor?

İmalat sektörü üzerindeki enflasyon baskıları devam ediyor

Prof. Dr. Burak Arzova, sanayi verilerinde enflasyon ve pandemi etkilerini yorumluyor. 

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ocak ayında 50,5’e geriledi.

İmalat sektörü üzerindeki enflasyon baskıları devam ederken, üretim ve yeni siparişler daraldı. Sektörün istihdamı ise artış kaydetti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) için IHS Markit tarafından derlenen imalat PMI, koronavirüs yasaklarının gevşetildiği Haziran ayında daralmadan büyümeye işaret eden 50 seviyesinin üzerine çıkmış, endeks aralık ayında 52,1 değerini almıştı.

İhracat siparişleri daraldı

İmalatçıların aldıkları yeni siparişler yükselen fiyatların da etkisiyle art arda dördüncü ayda da daralarak ocak ayında 48,2’den 47,5’e geriledi. Yeni ihracat siparişleri alt endeksi yedi aylık büyümenin ardından ihracat siparişlerinin aralıkta daraldığını gösterdi. Alt endeks 51,7’den ocakta 49’a geriledi.

Yeni siparişlerdeki daralmaya paralel olarak üretim alt endeksi de 49,3’ten 48,9’a gerileyerek art arda ikinci ayda da daralmaya işaret etti.

Üretimdeki daralmaya rağmen şirketler istihdam artırmayı yavaşlayarak da olsa sürdürdü. Ankete cevap veren bazı imalatçılar uzun dönemli yatırım planlarının bir parçası olarak istihdam artırdıklarını belirttiler.

Fiyat artışlarında rekor seviyeden gerileme görüldü

TL’deki değer kayıplarının etkileri hammadde fiyatları ve fabrika çıkış fiyatlarında artışa yol açmayı sürdürdü. Ancak fiyat artışlarının hızı aralık ayındaki rekor seviyeye göre yavaşladı.

Kısa Kısa…. PMI Verileri Önemli Şeyler Söylüyor | Prof.Dr. Burak ARZOVA

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle