Cemevi ‘Ticarethane’ Sayıldı, 30 Bin TL Elektrik Faturası Geldi

 Cemevi ‘Ticarethane’ Sayıldı, 30 Bin TL Elektrik Faturası Geldi
Okunuyor Cemevi ‘Ticarethane’ Sayıldı, 30 Bin TL Elektrik Faturası Geldi

30 bin liralık elektrik ve yaklaşık 12 bin liralık doğalgaz gönderilen Cemevinin elektrik faturasındaki ‘tüketici grubu’ kategorisinde “ticarethane tarifesi” yazması tepki çekti. 

İstanbul Küçükçekmece’deki Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği’ne 30 bin 60 TL elektrik ve 11 bin 847 TL doğal gaz faturası geldi. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, elektrik faturasını sosyal medya hesabından paylaşarak tepki gösterdi:

“Aşağıdaki 30 bin TL’lik elektrik faturası Garip Dede Cemevi’nin. Alevilerin inanç merkezlerinin elektrik vb. giderleri devlet tarafından karşılanmıyor. Önergeler verdik, reddedildi. Vergilerini almaya gelince alan AKP, ihtiyaç karşılamaya gelince ayrımcılık yapıyor. Kınıyorum.”

Bu arada, CK Boğaziçi Elektrik Perakende Satış isimli şirket tarafından düzenlenen elektrik faturasının ‘tüketici grubu/sınıfı’ kategorisinde “ticarethane tarifesi” yazdığı görüldü.  

Garip Dede Kültür ve Cemevi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Celal Fırat da faturaları sosyal medya hesabından paylaşarak, “Cemevlerimizi ticarethane olarak gören zihniyeti kınıyoruz. Bu ay dergahımıza 30 bin TL elektrik faturası geldi. Ne yazık ki bu ülkede sadece biz Alevilere inançlarının bedelini hem maddi hem manevi olarak ödetmeye çalışıyorlar. Verdiğimiz vergilerin her kuruşu size haram olsun” dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle