• Ana Sayfa
  • Haber
  • EYT Ne Zaman Çıkacak? EYT Şartları Neler? Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Açıklama Yapıldı mı?

EYT Ne Zaman Çıkacak? EYT Şartları Neler? Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Açıklama Yapıldı mı?

 EYT Ne Zaman Çıkacak? EYT Şartları Neler? Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Açıklama Yapıldı mı?
Okunuyor EYT Ne Zaman Çıkacak? EYT Şartları Neler? Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Açıklama Yapıldı mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili son dakika açıklamaları vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor. Emeklilikte yaşa takılanlar yeni yılda kendileri ile ilgili bir düzenleme olup olmadığını araştırmaya başladılar.  Konu ile ilgili açıklama yapıldı ve EYT’lilerin durumunun çalışma programı içerisinde olduğunu bildirdi. EYT şartlarını öğrenmeye çalışan vatandaşlar da araştırmalara başladı. Peki, EYT ne zaman çıkacak? EYT şartları neler? Konuyla ilgili yapılan açıklamada neler yer alıyor? İşte detaylar…

EYT için açıklamaları gündeminde tutan vatandaşlar kendileri hakkında verilecek kararları dört gözle bekliyorlar. EYT’lilerin durumunun çalışma programı içerisinde olduğunu bildirilmişti. Peki, EYT ne zaman çıkacak? EYT şartları neler? Konuyla ilgili yapılan açıklamada neler yer alıyor? İşte detaylar…

EYT Hakkında Yapılan Son Açıklamalar

Daha önce bu konu AYM’ye de götürüldü. AYM kademeli geçişi öngören bir düzenleme yaptı ve bu düzenleme halen uygulanıyor. Şimdi EYT yapılanması içerisinde olan değerli vatandaşlarımız bu konuda yaklaşım sergileyerek daha önceki düzenlemelere göre kendilerine yaşın isabet ettiğini kimisinin 3-4 yaş daha fazla çalışarak emekli olabileceğini ifade ederek ben primimi doldurduktan sonra ve yaşa eriştikten sonra daha önce emekli olabileyim şeklinde yaklaşımlarını ortaya koyuyorlar.  

Biz bu konuda toplumun bütün kesimlerinin taleplerini dinleyen ve onlara çözüm üreten bir durumdayız. Biz sıralamayı ifade ettik. Bunu dinleyen EYT’li kardeşlerimle paylaşmak istiyorum. Bütün sorunların çözüme kavuşacağını da buradan ifade etmek istiyorum. 1’incisi asgari ücretle başlayacağız dedik ve aralık ayında yüzde 50.5 zam oranıyla 4 bin 253 liraya çıkardığımız bir asgari ücretle işe başladık. Memurlar ve emeklilerin durumuyla ilgili düzenleme yaptık. Yüzde 31’e varan bir zam oranını memurlar ve emekliler açısından öngördük.  

Temmuz ayında bir daha bununla ilgili ilave zam söz konusu olacaktır. İnşallah mayıs ayı içerisinde yasalaştırma suretiyle 3600 ek göstergeyi gerçekleştirmiş olacağız.

EYT Şartları

Emeklilik için bazı şartlar aranacak. Yaş sınırı ve sigortalılık sürelerine bakılacak. 50 yaşın altında olmama ve 1999 öncesi Bağ-Kur ya da SSK sicil kaydı bulunma şartı aranacak. Kanun çıktığında prim ve gün sayısını dolduranlara emeklilik hakkı gelebilecek.  

Belli bir yaşın üstünde olanlara emeklilik verilmesi gibi bir formül de masada. Kademeli olarak emeklilik hakkının verilmesi de söz konusu.  

Tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra teklif AK Parti tarafından Meclis’e sunulacak. Tüm partilerin desteği istenecek.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle