Facebook’un Günlük Kullanıcı Sayısı Tarihinde İlk Kez Düştü

 Facebook’un Günlük Kullanıcı Sayısı Tarihinde İlk Kez Düştü
Okunuyor Facebook’un Günlük Kullanıcı Sayısı Tarihinde İlk Kez Düştü

Şirketin ana adını ‘Meta’ olarak değiştiren sosyal medya devi Facebook, 2021’i son çeyreğine ilişkin bilançosunu paylaştı. Facebook 18 yıllık tarihinde ilk kez günlük aktif kullanıcı sayısının düştüğünü açıkladı.

Meta adıyla ilk bilançosunu sunan Facebook’un net kârı, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 8 azalarak 10.3 milyar dolara geriledi.

Mark Zuckerberg

Meta Networks, günlük kullanıcı sayısının Aralık ayının sonuna kadarki üç aylık dönemde 1 milyar 929 milyona düştüğünü açıkladı. 2021’in bir önceki çeyreği için bu sayı 1 milyar 930 milyondu.

TikTok ve YouTube rekabeti karşısında gelir artışının yavaşladığı uyarısında bulunan şirketin platformundaki reklamverenler de harcamalarını azaltıyor.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, genç kullanıcılar başta olmak üzere hedef kitlelerinin rakiplerine yönelmesi nedeniyle şirketin satışlarındaki büyümenin yavaşladığını söyledi.

TikTok ve YouTube rekabeti karşısında gelir artışının yavaşladığı uyarısında bulunan şirketin platformundaki reklamverenler de harcamalarını azaltıyor.

Google’dan sonra dünyanın en büyük ikinci dijital reklam platformuna sahip olan Meta, Apple’ın işletim sisteminde yaptığı gizlilikle ilgili değişikliklerinden de etkilendiğini söyledi.

Borsa değeri 200 milyar dolar eridi

Meta’nın CFO’su Dave Wehner’e göre, değişiklikler markaların Facebook ve Instagram’daki reklamlarını hedeflemesini ve ölçmesini zorlaştırdı. Bu durum, 2022 yılında ’10 milyar dolar civarında’ bir etki yaratabilir.

BBC Türkçe’nin haberine göre bu açıklamalardan sonra Meta’nın hisseleri New York’ta borsanın kapanışından sonraki işlemlerde yüzde 20’den fazla değer kaybetti.

Meta’nın hisse fiyatındaki düşüş, şirketin borsa değerinden yaklaşık 200 milyar dolar erimesine neden oldu.

Twitter, Snapchat ve Pinterest dahil olmak üzere diğer sosyal medya platformlarındaki hisseler de uzun vadeli işlemlerde keskin bir düşüş yaşadı.

Meta’nın büyük bir kısmı reklam satışlarından oluşan toplam geliri, bu dönemde piyasa tahminlerini kıl payı geçerek 33.67 milyar dolara yükseldi.

Gelecek çeyrek için gelir beklentisini de paylaşan şirket, 27 milyar ila 29 milyar dolar gelir öngörüyor. Bu, analistlerin beklediğinden daha düşük bir seviye.

Şirket, Çinli teknoloji devi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok ile rekabet edebilmek için video alanına yatırım yapıyor. Ancak bu yatırımların geri dönüşü, Facebook ve Instagram’daki kadar yüksek olmuyor.

Buna karşın Zuckerberg, video ve sanal gerçekliğe yapılan yatırımların, mobil reklamcılık ve Instagram hikayelere yapılan önceki yatırımlar gibi karşılığının alınacağından emin olduğunu söyledi.

Ancak firmanın önceki strateji değişiklikleri sırasında büyük bir rakiple mücadele etmek zorunda olmadığını kaydetti.

Zuckerberg, ‘Ekipler oldukça iyi performans gösteriyor ve ürün çok hızlı büyüyor’ dedi ve ekledi:

‘Burada farklı olan şey, TikTok’un şimdiden çok büyük bir rakip haline gelmesi ve oldukça hızlı bir oranda büyümeye devam etmesi.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle