NASA’nın Süpersonik Uçağı X-59 Mesafeleri Sessizce Kısaltacak

 NASA’nın Süpersonik Uçağı X-59 Mesafeleri Sessizce Kısaltacak
Okunuyor NASA’nın Süpersonik Uçağı X-59 Mesafeleri Sessizce Kısaltacak

Uçak hızları neden yükselmiyor? Bu sorunun cevabı ilgisizlik veya teknolojinin yetersiz kalması değil. Ses hızının üstünde gidebilen süpersonik uçaklar yapmak mümkün fakat ABD başta olmak üzere birçok ülkede bu kadar hızlı uçuşlar yasak. Süpersonik uçuşun meydana getirdiği patlamalar 110 desibel gibi yüksek bir değere sahip ve insanlarda büyük rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Bu nedenle NASA, konik patlamaya neden olmak yerine daha sessiz bir sonik patlamayla çalışan yeni bir uçak tasarımı üzerinde çalışıyor.

Bu teknoloji geliştirilebilirse eğer, uçuş güzergahında yaşayan insanları rahatsız etmeden daha hızlı uçaklar ticarileşebilir.

NASA tarafından X-59 Quiet SuperSonic Tecnhnology uçağı geliştiriliyor. Bu projenin mühendisleri yeni teknolojiye sahip uçağı NASA’nın Glenn süpersonik rüzgar tünelinde test etti.

Projenin müdür yardımcısı Clayton Meyers, “Bu, ekibimizin tünelde üretilen düşük ses seviyelerindeki veriyi elde etme fırsatıdır. Her şey bizim patlamayı ölçme yeteceğimize bağlı” açıklamasını yaptı.

Test yapılırken rüzgar tünelindeki kameralar ve sensörler tarafından izlenen bir model kullanıldı.

Test yapılırken rüzgar tünelindeki kameralar ve sensörler tarafından izlenen bir model kullanıldı. Sonuçlar, şok dalgalarının konumu ve gücünün önceki bilgisayar modelleriyle eşleştiği için umut verici görünüyor. Tasarımın daha sessiz süpersonik uçuşa etkisi üzerinde duruluyor.

X-59 konik patlama rüzgar tüneli testinin baş araştırmacısı John Walter, “X-59 ile, rahatsız edici sonik patlamaları ‘sonik darbeler’ olarak adlandırılan çok daha sessiz bir şeye indirgeyebileceğimizi göstermek istiyoruz” dedi.

NASA tarafından bu yıl test uçuşları başlatılacak tam ölçekli bir X-59 prototipi şu anda inşa ediliyor.

Eğer bu uçak test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirse mesafelerin daha da kısalacağını öngörmek mümkün.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle