Piyasalarda Gündem Yoğun: Yurt İçinde Gözler Enflasyonda!

 Piyasalarda Gündem Yoğun: Yurt İçinde Gözler Enflasyonda!
Okunuyor Piyasalarda Gündem Yoğun: Yurt İçinde Gözler Enflasyonda!

Haftanın merakla beklenen verileri bugün açıklanıyor; yurt içinde enflasyon, yurt dışında İngiltere Merkez Bankası(BoE) ve Avrupa Merkez Bankası(ECB) kararları izlenecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Olağanüstü Genel Kurul Toplantısından gelecek mesajlar da takip edilecek.

Dünya manşetlerinde öne çıkanlar

-Öne Çıkan Başlıklar-

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya ile artan gerilime yönelik yaptığı açıklamada, ‘Ukrayna, 8 yıldır devam eden askeri çatışmaya diplomatik bir çözüm aramak için Rusya ile her türlü müzakereye hazır’ dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, 2 bini Polonya ve Almanya’ya, bini Romanya’ya olmak üzere Avrupa’daki NATO ülkelerine 3 bin ABD askeri gönderileceğini duyurdu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, “Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesi trajik bir yanlış hesap olur” dedi.

Facebook’un sahibi Meta Platforms 2021 yılının son çeyreğinde analistlerin beklentilerini karşılayamadı. Net kar yüzde 8 azalarak 10,29 milyar dolar oldu.

Brezilya Merkez Bankası(COPOM), üst üste sekizinci toplantısında da faiz oranında artışa gitti. COPOM gösterge faizi beklendiği gibi 150 baz puan artırdı.

İran Petrol Bakanı Cevad Uci, dünya petrol pazarının ABD’nin Tahran’a yönelik tek taraflı yaptırımlarının kalkmasına ihtiyacı olduğunu, İran petrolünün dünya pazarlarına dönmeye hazır durumdu bulunduğunu söyledi.

ABD Başkanı Biden tarafından Fed Yönetim Kurulu’na aday gösterilen isimlerden olan Philip Jefferson, yüksek enflasyon ile mücadelenin ve enflasyon bekleyişlerini kontrol altında tutmanın Fed’in ana önceliği olması gerektiğini söyledi.

Fed Yönetim Kurulu’na aday gösterilen isimlerden olan Lisa Cook, Fed’in en önemli görevinin yüksek enflasyon ile mücadele olduğunu söyledi.

Yurt içinde enflasyon ilk sırada!

Haftanın en önemli gündem maddesi olan Ocak ayına ilişkin enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklanacak. Enflasyon Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13,58 artarken, yılın tamamında artış yüzde 36,08 olmuştu. ForeksHaber anketinde ekonomistlerin medyan tahmini aylık yüzde 9,80, yıllık yüzde 46,95 seviyesinde oluştu (10.00).

TÜİK aynı saatte yurt için üretici fiyatlarını da duyuracak. Aralık ayında üretici fiyatları aylık yüzde 19,08, yıllık yüzde 79,89 olarak açıklanmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirilecek (10.30).

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. Merkez Bankası haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti de yakından takip edilecek.

Yurt dışında da gündem yoğun!

Avrupa piyasalarında da gün boyu Hizmet Sektörü PMI verileri gelecek. Rusya (09.00), İsveç (10.30), İspanya (11.15), İtalya (11.45), Fransa (11.50), Almanya (11.55), Euro Bölgesi (12.00) ve İngiltere (12.30) verileri sırayla ekranlara düşecek.

FAO’nun Gıda Fiyatları Raporu da gündemde yer alıyor (12.00).

Euro Bölgesi için Aralık ayına ilişkin perakende satış rakamları gelecek. Perakende satışar Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,0, geçen yıl aynı aya göre yüzde 7,9 artış göstermişti (13.00).

Piyasaların merakla beklediği iki faiz kararı İngiltere Merkez Bankası(BoE) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından  gelecek. Öncelikle BoE faiz kararını açıklayacak. BoE, bir önceki toplantısında faizleri piyasaların çok da beklemediği bir şekilde yüzde 0,10’dan yüzde 0,25’e yükseltmişti. BoE, 895 milyar sterlin düzeyinde olan varlık alım programında ise değişiklik yapmamıştı. Analistler bu toplantıda faizde 25 baz puan artırım beklerken, varlık alım programının değiştirilmeyeceğini düşünüyorlar (15.00). 

BoE’nin ardından ECB’den gelecek faiz kararı piyasalar darafından izlenecek. ECB gösterge faiz oranını 2016 yılından bu yana yüzde 0,00 seviyesinde tutuyor (15.45).

ECB kararının ardından her zaman olduğu gibi Başkan Christine Lagarde, Para Politikası Kurulu toplantısı ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek. Piyasalarda ECB’nin bu toplantısında da bir değişikliğe gitmeyeceği görüşü bulunuyor (16.30).

Günün son faiz kararı Çekya Merkez Bankası(CNB) tarafından açıklanacak. CNB, 2020 yılı Haziran ayında yüzde 0,25 seviyesinden başladığı faiz artırım sürecini son toplantıda yaptığı 100 baz puan artış ile sürdürmüş ve faizi yüzde 3,75’e kadar çıkarmıştı. Analistler CNB’nin faiz artırım sürecine devam etmesini ve 75 baz puan daha bir artışa gitmesini bekliyorlar (16.30).

ABD’den günün ilk verisi Ocak ayı için Challenger işten çıkarmalar olacak. Bir önceki ay işten çıkarmalar yüzde 28,1 artışla 18 bin 52 olarak gerçekleşmişti (15.30).

Brezilya’dan Hizmet Sektörü PMI rakamları gelecek (16.00).

Tarım dışı verimlilik, işsizlik başvuruları (16.30), Hizmet Sektörü PMI (17.45), fabrika siparişleri, ISM Hizmet Sektörü PMI (18.00) ve doğal gaz stokları (18.30), ABD’den gelecek diğer veriler olacak.

ABD’nin 4 ve 8 haftalık bono, 3 yıllık tahvil, Kanada’nın 10 yıllık tahvil ihaleleri de takvimde yer alıyor.

ABD Senato Bankacılık Komitesi, Başkan Joe Biden’in Fed Yönetim Kurulu’ndaki boş üyelikler için aday gösterdiği isimlere yönelik onay oturumunu yapacak. Biden’in Fed Yönetim Kurulu için aday gösterdiği 3 isim, Sarah Bloom Raskin, Lisa Cook ve Philip Jefferson, Senato Bankacılık Komitesi toplantısı öncesinde sunum yapacaklar.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle