Safari’ye Beklenen Özellik Sonunda Geliyor!

 Safari’ye Beklenen Özellik Sonunda Geliyor!
Okunuyor Safari’ye Beklenen Özellik Sonunda Geliyor!

Safari, tüm Apple aygıtlarınızda internetin keyfini çıkarmanız için en iyi yolları sunuyor. Benzersiz kişiselleştirme seçenekleri, gizliliğinizi koruyan güçlü özellikler ve üstün pil ömrü sayesinde internette dilediğiniz zaman dilediğiniz gibi gezinebiliyorsunuz. Şimdi ise Safari için geliştirildiği iddia edilen yeni bir özellik sayesinde iOS Safari ile web push bildirimi almak mümkün olacak. İşte merak edilen detaylar…

Apple’ın en önemli uygulamalarından bir tanesi olan Safari, piyasadaki popüler pek çok tarayıcıda yer alan özelliği desteklemiyor. Web push bildirimleri olarak adlandırılan bildirimlerde Safari için yeni bir güncelleme yapılması planlanıyor. Gündeme gelen haberlere göre web sitelerinden bildirim alınmasını sağlayacak yeni bir özellik kısa süre içerisinde güncelleme ile cihazlara gönderilecek.

Safari’deki bu eksiklik, uygulama kullanıcılarının kullanıcıların anlık olarak bilgi almasını engelleyerek Progressive Web Apps (PWA) bağlı kalmasını zorlaştırıyor. Neyse ki, yakın gelecekte durum artık böyle olmayabilir. iOS 15.4 beta 1, Apple’ın, web push bildirimlerini iPhone’daki Safari uygulamasına getirmeye çalıştığını ortaya koyuyor.

iOS Safari Web Push Bildirimlerini Yakında Destekleyebilir

macOS Safari web push bildirimlerini uzun bir süredir zaten destekliyor olsa da, piyasaya sürülmesinden bu yana şirketin mobil işletim sistemine bu anlamda herhangi bir yenilik yapılmamıştı. Maximiliano Firtman tarafından oluşturulan yeni rapora göre Apple, iOS 15.4 beta 1’de yeni Safari deneysel özelliklerini test ediyor. Bu deneyler, iPhone’daki web push bildirimleri desteğini içeren iki testi içeriyor.

Dört yıldır iOS Safari, Web App Manifest’i (Web Uygulaması Manifestosu) destekliyor, ancak simge bildirimi her zaman göz ardı edildi. Bu, iOS geliştiricilerinin simge olmadan birçok İleri Web Uygulaması geliştirememesine yol açtı, çünkü HTML dosyasına bir ‘Apple-touch-icon’ eklemeniz gerekiyordu.

Görünüşe göre Apple, iOS ve iPadOS’ta PWA deneyimini geliştirmek için çalışıyor. iOS Safari’ye bildirim desteğieklemek, uygulamayı PWA konusunda rakiplerine bir adım daha yaklaştıracak. Firtman’ın raporu ayrıca bu betanın PWA Ana Ekran simgeleri için daha iyi destek içereceğinden de bahsediyor.

Apple’ın iOS Safari’de web bildirimlerini ne zaman etkinleştireceği belli değil. Ancak şirketin açıkça Safari’ye daha fazla kullanıcı çekmek için çaba gösterdiğini görebiliyoruz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle