• Ana Sayfa
  • Sinema
  • Yılın En Çok Beklenen Yapımlarından ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ Hakkında Neler Biliyoruz?

Yılın En Çok Beklenen Yapımlarından ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ Hakkında Neler Biliyoruz?

 Yılın En Çok Beklenen Yapımlarından ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ Hakkında Neler Biliyoruz?
Okunuyor Yılın En Çok Beklenen Yapımlarından ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ Hakkında Neler Biliyoruz?

Bu yılın en çok merak edilen yapımlarından ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ dizisine dair bilinenler gün geçtikçe artıyor. Biz de dizi hakkında önemli detayları masaya yatırıyoruz. İşte detaylar;

J.R.R. Tolkien’in kaleme aldığı aynı adlı kült eserden beyazperdeye uyarlanan ‘The Lord of the Rings’ (Yüzüklerin Efendisi) şimdi de bir dizi projesi olarak sevenleriyle buluşacak.

Amazon Prime’da ekrana gelecek diziye dair geçtiğimiz günlerde yayımlanan 1 dakikalık tanıtım videosunda, isminin ‘The Lord of the Rings: The Rings of Power’ (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri) olduğu açıklanmıştı.

1 milyar dolarlık bir bütçesiyle ‘tarihin en pahalı dizisi’ konumuna erişen ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ hakkında başka neler biliyoruz?

Şöyle bir bakalım;

2019 yılında Amazon’un resmî Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda interaktif bir harita yayımlanmış, buna “I wisely started with a map” (Akıllıca olanı yapıp bir haritayla başladım) notu düşülmüştü.

Biz, Aragorn’un gençliğini göreceğiz sanıyorduk ancak haritada Númenor’un göze çarpması onun atalarına kadar gidecek bir hikâye yaratıyor.

Dizinin Orta Dünya’nın 2. Çağı’nı konu alacağı en başından beri biliniyordu. Ancak bu ilk tanıtım görseli, “1. Çağ’ın öncesini de içerecek mi?” sorularını da beraberinde getirdi.

Çünkü bu görsel, Aman’a gelen grubun 2. klanı olan Noldor Elflerinin şehri Tirin’e gönderme yapıyor kuvvetle muhtemel. Arkada gümüş renginden parıldayan Telperion ve altın renginde parıldayan Laurelin ağaçları bize ağaçların henüz ışığını kaybetmediği Ağaçlar Çağı’nı yani 1. Çağ’ın öncesine işaret ediyor. Laurelin ve Telperion ağaçlarının 1. Çağ başlamadan önce yok edildiğini de not düşelim.

Fakat dediğimiz gibi dizi 2. Çağ’ın sınırları içinde şekillenecek. Tek makul açıklama, tıpkı serinin ilk filminin açılış sekansında olduğu gibi bir bilgilendirme sahnesine yer verilmesi ve burada 1. Çağ’dan öncesine de değinilmesi.

İlk filmde bu açılış hikâyesini Galadriel’den (Cate Blanchett) dinlemiştik hatırlarsanız. Tanıtım videosunda konuşan ses ise Galadriel’in gençliğine hayat verecek olan Morfydd Clark.

Bu konudaki bir başka iddia da dizinin ilk iki üç bölümünün, kalanından bağımsız bir önsöz mahiyetinde çekileceği yönünde.

1. Çağ’daki olayların özeti niyetine çekilecek bu bölümlerin her birinin ortalama 90 dakika, toplamda 3 saat olması bekleniyor.

Tek bir görsele neler sığdırmışlar. Ama daha bitmedi! İlk tanıtım görselinde arkası dönük tasvir edilen kişi kim sizce?

Genel kanı bu kişinin birçok çağı görüp geçirmiş Galadriel olduğu yönünde. Sauron ve Gandalf da iddialar arasında.

Dizinin ismi ‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ olarak açıklandı malum. Bu isim tabiri caizse cuk oturmuş, çünkü 2. Çağ’ın en önemli olaylar arasında güç yüzüklerinin yapılması da var.

Dizinin en az beş sezon sürmesi bekleniyor. Yaklaşık 3.500 yıla yayılan 2. Çağ ise Morgoth’un düşüşü ve karanlık lord Sauron’un çıkışıyla başlıyor.

Dizide Númenor, Dumanlı Dağlar, Elf başkenti Lindon gibi yerleri göreceğiz.

Yüzüklerin Efendisi serisi Hobbit olmadan olmaz diyen yapımcılar, Hobbitler ilk olarak 3. Çağ’da ortaya çıksalar da dizide onlara yer verecek.

Üstelik ilk filmlerin yanı sıra dizideki Hobbitler pek çok kültür ve ırktan olacak.

Dizide Elrond’a hayat veren Hugo Weaving yer almasa da Gandalf ve Galadriel’e hayat veren Cate Blachett ve Sir Ian McKellen kesin olarak rol alacak.

Dizinin çekimleri için ilk üçlemede olduğu gibi Yeni Zelanda tercih edilirken, Birleşik Krallık’ta da çekimler yapılacak.

‘Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri’ 2 Eylül 2022’de, yaratıcısı J.R.R Tolkien’in ölümünün 49. yıl dönümünde Amazon Prime’da ekrana gelecek.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle