Enflasyonda Yükseliş Daha Ne Kadar Sürecek?

 Enflasyonda Yükseliş Daha Ne Kadar Sürecek?
Okunuyor Enflasyonda Yükseliş Daha Ne Kadar Sürecek?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yeni yılın ilk tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Tüketici fiyatları, ocak ayında aylık bazda yüzde 11,10 artarken, yıllık enflasyon yüzde 36,08’den, yüzde 48,69’a yükseldi. Bu oran Nisan 2002’den bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak gerçekleşti.

Söylemlerde farklılıklar hata mı?

Ekonomist Oğuz Demir, verilerin piyasaya nasıl yansıyacağını ve Hazine Bakanı Nebati’nin enflasyonla ilgili açıklamalarını Cumhuriyet TV’ye anlattı.

Ekonomiyi yönetmenin bir matematiği olduğunu ve bu matematik çalıştırılmazsa sistemin bozulacağını belirten Demir, ‘Birkaç hafta önce Ocak’ta pik yapıp düşeceğini söyleyen sayın bakan, şimdi ‘Nisan ayında düşecek’ dedi. Zaten Merkez Bankası’nın tahmini de oydu. Yine bir hata yapıyor sayın bakan’ ifadelerini kullandı.

Ekonomi yönetimi dövize mi endeksli?

Umut aşılandığını ancak Nisan’da enflasyonun yüzde ellinin altında kalmasının imkansız olduğunu aktaran Demir, ayrıca enflasyon için önlem alındığı takdirde ancak seneye bu dönemlerde bir düşüş söz konusu olabileceğini belirtirken, önlem alınmadığı takdirde ise uzun yıllar sorun olmaya devam edeceğini söyledi ve sözlerine şu şekilde son verdi:

”Şubat’ta hiç artmamış ya da çok ufak bir artış olacak ki yüzde ellinin altında kalsın. Maalesef Türkiye ekonomisi şu anda yönetilmiyor. Sadece dövize endekslenmiş bir yönetim anlayışı var. Elbette kurlardaki artış bizi buralara getirdi ama ‘yaşasın’ diyebileceğimiz bir durum yok. Artışın bedelini ödüyoruz şu anda”

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle