• Ana Sayfa
  • Haber
  • İlber Ortaylı’dan ‘Süleymaniye’ Tepkisi: ‘Açgözlülük, Plansızlık ve Adam Sendecilik’

İlber Ortaylı’dan ‘Süleymaniye’ Tepkisi: ‘Açgözlülük, Plansızlık ve Adam Sendecilik’

 İlber Ortaylı’dan ‘Süleymaniye’ Tepkisi: ‘Açgözlülük, Plansızlık ve Adam Sendecilik’
Okunuyor İlber Ortaylı’dan ‘Süleymaniye’ Tepkisi: ‘Açgözlülük, Plansızlık ve Adam Sendecilik’

Tarihi Süleymaniye Camisi’nin silüetini bozan yurt binası inşaatına tepki gösteren İlber Ortaylı, ‘Türkiye, İstanbul’u mütarekede dahi kaybetmedi. Savunmasını ve geri almasını bildi ama asıl içimizden çıkan açgözlülük, plansızlık ve “adam sendecilik”le gerçekleşen şehirleşme pek yenilecek düşman gibi görünmüyor’ ifadelerini kullandı.

Süleymaniye semtinin Fatih Demirtaş Mahallesi’nde İlim Yayma Vakfı için inşa edilen yurt binası, tarihi Süleymaniye Camisi’nin silüetini bozduğu gerekçesiyle tartışmaların hedefi olmuştu. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı da konuyla ilgili görüşlerini paylaştı.

‘İçimizden çıkan açgözlülük’

Tarihi caminin önünde yükselen yapıya tepki gösteren Ortaylı, “Türkiye, İstanbul’u mütarekede dahi kaybetmedi. Savunmasını ve geri almasını bildi ama asıl içimizden çıkan açgözlülük, plansızlık ve “adam sendecilik”le gerçekleşen şehirleşme pek yenilecek düşman gibi görünmüyor” ifadelerini kullandı.

‘Bakalım dur diyen olacak mı?’

Süleymaniye Külliyesi’nin önünde yükselen inşaatın fotoğrafını da paylaşan Ortaylı, “Bakalım dur diyen olacak mı?” sorusunu yöneltti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle