Metaverse’deki Taciz Skandalına Meta’dan Yeni Çözüm!

 Metaverse’deki Taciz Skandalına Meta’dan Yeni Çözüm!
Okunuyor Metaverse’deki Taciz Skandalına Meta’dan Yeni Çözüm!

Geçtiğimiz hafta bir kadın Metaverse’te taciz edildiğini açıklamıştı. Meta tarafından bu tür vakaların önüne geçmek için yeni bir özellik duyuruldu.

Facebook’un çatı şirketi Meta, kendi Metaverse projesi Horizon Worlds’ü geçtiğimiz aylarda kullanıma açmıştı.

Kanada ve ABD’de yaşayan 18 yaş üstü kullanıcıların katılabildiği sosyal VR alanı ilgi çekici bir yer olsa da bazı nahoş durumlar yaşandı.

Kullanıcılar, Meta’nın Horizon Worlds ve Horizon Venues alanlarında kendi avatarlarıyla diğer kişilerle interaktif olarak iletişime geçebiliyor.

Geçtiğimiz hafta da bir kadın bu alanda kendisinin cinsel tacize uğradığını söylemişti. Bu tarz vakaların çoğalması nedeniyle Meta tacizlerin önüne geçecek yeni kararları duyurdu.

Önceki ismi Oculus olan Meta Quest, Horizon Worlds ve Horizon Venues için geliştirdiği Kişisel Sınır özelliğini tanıttı.

Kişisel Sınır, isminden de tahmin edileceği üzere sosyal VR alanında avatarların istenmeyen temaslardan kaçınmalarını ve böylece kendilerini korumalarını sağlayacak.

4 Şubat’tan itibaren kullanıma sunulan bu özellik ile Meta’nın Metaverse evreninde avatarlar arası 4 fit (yaklaşık 1,2 metre) mesafe olacak.

Varsayılan olarak her kullanıcıda aktif hale geleceği aktarılan mesafe sınırı, başkalarının size tacizde bulunmasını da engelleyecek. Birisi kişisel alanınıza girmeye çalıştığında sistem otomatik olarak onun hareket etmesini kısıtlayacak.

Meta Quest, Kişisel Sınır özelliği kapsamında belirlenen 1,2 metre mesafe limitinin şimdilik değiştirilemeyeceğini söyledi. Ancak ileride ‘mesafe sınırını ayarlama’ dahil olmak üzere kullanıcılara kişisel sınırları üzerinde daha fazla kontrol hakkı tanımayı değerlendireceklerini belirtti.

Yeni özelliğin önemine de değinen şirket, açıklamasında “Kişisel Sınır’ı varsayılan olarak kullanıma sunuyoruz. Çünkü bunun davranış normlarının belirlenmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu, VR gibi nispeten yeni bir ortam için oldukça önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle