• Ana Sayfa
  • Haber
  • Samsun’da Atatürk Heykeline Saldıranlar Tutuklandı! İfadelerinde Ne Dediler?

Samsun’da Atatürk Heykeline Saldıranlar Tutuklandı! İfadelerinde Ne Dediler?

 Samsun’da Atatürk Heykeline Saldıranlar Tutuklandı! İfadelerinde Ne Dediler?
Okunuyor Samsun’da Atatürk Heykeline Saldıranlar Tutuklandı! İfadelerinde Ne Dediler?

Samsun’da Atatürk Anıtı’na saldıran 2 kuzen sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 6 farklı suçtan çok sayıda kaydı bulunan kuzenler hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan soruşturma başlatıldı.

Olay, dün sabah saatlerinde, İlkadım ilçesi Kale Mahallesi’ndeki Atatürk Parkı’nda meydana geldi. 2 kişi ciple geldikleri parkta Onur Anıtı’na halat bağlayıp, çekmeye çalıştı. Çevredekiler tepki gösterince şüpheliler, ipi olay yerinde bırakıp kaçtı.

İhbar üzerine bölgeye polis ekipleri sevk edildi. Çalışma başlatan ekipler, şüphelilerin kaçtığı aracın plakasını tespit etti. 

Plakadan yola çıkan polis, Batuhan Fidan (25) ile kuzeni Celal Rahman Fidan’ı (39) yakalayıp gözaltına aldı. 

Yapılan araştırmada kuzenlerin, 6 farklı suçtan çok sayıda kayıtları olduğu tespit edildi.

Emniyetteki sorgularının ardından 2 şüpheli adliyeye sevk edildi. Şüpheliler hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan soruşturma başlatıldı.

İfadeleri ortaya çıktı: ‘Heykellerine tahammülüm yok’

Batuhan Fidan ile Celal Rahman Fidan’ın emniyette verdikleri ifadeler de ortaya çıktı. 

Hiçbir dernek ya da örgütle bağlantısı olmadığını öne süren Celal Rahman Fidan’ın, ‘Bu eylemi ben kendim gerçekleştirdim. Kendi isteğimle ve irademle yaptım. Atatürk Heykeli’ni yıkmak istedim. Bunu yaptıktan sonra başka bir eylem düşüncem yoktu. Atatürk Heykeli’ni protesto ediyorum. Batuhan’ın bu eylemimden haberi yoktu. Atatürk’ü sevmediğimi ben hep söylerim. Heykellerine tahammülüm yok. Araçla anıta gittikten sonra inip ipi bağladım. Batuhan yanda beklerden, ben aracı hareket ettirdim ama ip koptu sonra olay yerinden birlikte uzaklaştık’ dediği öğrenildi.

Batuhan Fidan da ifadesinde, ‘Ben Atatürk’e her zaman saygı duydum. Heykeline karşı değilim. Bu eylem için bir talimat almadık. O sırada alkollüydük. Celal bana ‘Gönlümü rahatlatacağım’ diyerek çelik tel ve halat aldı. Anıtın yanına geldiğimde birlikte araçtan indik. Anıta çıkamayınca ben ona yardımcı oldum. Çelik ip ve halatı anıtın üzerinden geçirip aracı hareket ettirdi. İp kopunca biz de geldiğimiz gibi gittik’ dedi.

Tutuklandılar

Kuzenler savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi ve tutuklanarak cezaevine konuldu.

Zanlıların ‘uyuşturucu kullanmadan 11, uyuşturucu ticaretinden 2, kasten yaralamadan 9, taksirle yaralamadan 3, alkollü olarak araç kullanmaktan 2 suç kayıtları olduğu belirlendi.

Nöbet sürüyor

Onur Anıtı’na yönelik saldırının ardından başlatılan nöbet ise sürüyor. 

Nöbet tutan Yasin Sarıkaş, saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, ‘Kentimizin simgesi olan Onur Anıtı’na yapılan hain saldırı sonrası dün tepkimizi dile getirdik. Aldığımız kararla birlikte burada nöbet tutmaya karar verdik. Genç arkadaşlarımızla birlikte sabaha kadar, soğuk hava koşullarına rağmen gözümüzü kırpmadan nöbet tuttuk. Mustafa Kemal Atatürk’e yapılan saldırıyı kınıyorum. Gerektiği takdirde bir gün değil; bir ay, bir yıl nöbet tutacağımızı belirtmek istiyorum. Umarım, böyle talihsiz olaylar bir daha yaşanmaz’ diye konuştu.

Nöbet tutanlardan Bahar Uluçay ise, ‘Atatürk sadece bir kişi değildir, o bir fikri de temsil eder. Bu saldırı aslında onun temsil ettiği fikirlere yapılmıştır. Biz de tepkimizi ortaya koymak adına sabaha kadar burada nöbet tuttuk. Türk gençleri olarak onun savunduğu değerleri yaşatmak adına hayatımız boyunca mücadele etmeye devam edeceğiz. Hepimiz birer Atatürk’üz’ şeklinde konuştu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle