Günlerdir Elektrik Verilemeyen Isparta’da Son Durum Ne?

 Günlerdir Elektrik Verilemeyen Isparta’da Son Durum Ne?
Okunuyor Günlerdir Elektrik Verilemeyen Isparta’da Son Durum Ne?

Kar yağışının ardından elektrik kesintilerinin yaşandığı Isparta’ya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Kalan 20 bin abonemize elektrik verilmesi ile ilgili ekiplerimiz sahada canla başla çalışmaktadır” dedi.

Fotoğraf: Twitter

Isparta’da 3 Şubat’ta gün boyu süren kar yağışının ardından kent merkezi ile bazı ilçelerde elektrik kesintileri yaşanmıştı. 

Isınma sorunu yaşayan bazı vatandaşlar çareyi sobası olan yakınlarının yanına gitmekte bulmuştu. Gidemeyenler ise çeşitli yöntemlerle ısınmaya çalışıyordu.

Ocakta su ısıtarak ısınmaya çalıyorlar

İki gündür yaşadıklarını Demirören Haber Ajansı‘na anlatan Selma Güngör adlı vatandaş, ‘Ev soğuk, donuyoruz. Üşüdük evdeki kuşum da üşüdü. Elektrik yok. Ne zaman geleceği belli değil. Çaresiz kaldık. Küçük tüpte su kaynatarak ısınıyoruz. O da bir yere kadar. Çamaşırımız bulaşığımız birikti. 2 gündür elektrik yok’ dedi. 

Eşi Mustafa Güngör ise ‘Perşembe günü öğleden sonra elektrik kesildi. Sonrasında gelmedi. Doğalgazlı olduğu için evimiz ısınamıyoruz. Yollar sokaklar çok kötü. Evde küçük tüpte çaydanlıkta su kaynatarak ısınıyoruz. Yıl 2022, elektrik kesik. 60 saattir elektrik yok. Üst kattaki komşumuz hamile doğum yapacak, buz gibi evde ısınmaya çalışıyor’ diye konuştu.

Ahmet Kılıç ise şunları söyledi:

‘3 gündür evde katalitikle ısınıyoruz. Bir odada ısınmaya çalışıyoruz. Mutfakta ocakta su ısıtıyoruz. Dibimizdeki binada elektrik var. Bizde yok. 2003 yılında da benzer kar yağışı oldu. O zaman 10 gün elektrik kesintisi oldu. Mahallelerde, yollarda sıkıntı var. Camiye giden yaşlılar sıkıntı yaşıyor. Evimin önündeki yolu kepçeyle açtırdım. Kepçe operatörüne para verdim. Küçük çocuğu olan komşularımız yakınlarına gitti.’ 

Öte yandan Ispartalıların tepkileri sosyal medyada paylaşılmaya devam ediyor. ????

Bakan Dönmez: “Isparta’da kalan 20 bin aboneye enerji vermek için canla başla çalışıyoruz”

Isparta İl Afet ve Acil Durum Merkezi’ne gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Ömer Seymenoğlu ve diğer kurum amirlerinden son durum hakkında bilgi aldı. 

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, köy yolları dahil tüm ulaşım yollarının açık olduğunu söyledi. 

Isparta’yı destekleyen 3 adet indirici enerji trafo merkezi olduğunu belirten Bakan Dönmez, “Yoğun kar ve tipi nedeniyle enerji altyapısında da ciddi hasarlar söz konusu oldu. Isparta’yı destekleten 3 tane indirici enerji trafo merkezimiz var. Bu trafo merkezlerinde arızalar oluştu. Buna bağlı olarak il genelinde elektrik kesintileri yaşandı. Ekiplerimizin yoğun çalışması ile birlikte ilk gün kesintilerde önemli bir azalma söz konusu oldu. Ancak olayın gerçekleştiği anda il merkezimiz ve 8 ilçe merkezinde 188 köyde toplamda 113 bin 236 abone enerjisiz kaldı. İlk günün sonunda bu rakam 35 bin 538’e düştü. Şu an itibariyle il genelinde 299 bin aboneden yaklaşık yüzde 93’ü enerjili durumdadır. Kalan 20 bin abonemize elektrik verilmesi ile ilgili ekiplerimiz sahada canla başla çalışmaktadır” dedi.

Ekip sayısının yaklaşık 6 katına çıkartıldığını belirten Bakan Dönmez, “İklim ve kar nedeniyle bazı zorluklar olsa da takviye ettiğimiz araç ve gereç sayısı 280’e çıktı. Yaklaşık 5 -6 kat arttırmış olduk. 63 sepetli araç, 37 arazi aracı, 11 kabinli araç, 3 vinç ve 19 jeneratör ile kesintilere müdahale ediliyor. Daha öncede ülkemizin muhtelif yerlerinde son birkaç yıldır sel, yangın ve deprem hadiseleri yaşamıştık. O gün oralarda devletimiz olayın ilk gerçekleştiği andan itibaren nasıl bulunduysa bugün Isparta’da zor günde devletimiz milletimizin yanındadır” ifadelerini kullandı.

????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle