• Ana Sayfa
  • Haber
  • İsrail Gazetesi: ‘Türkiye Sınırı IŞİD Liderleri İçin Güvenli Liman mı?’

İsrail Gazetesi: ‘Türkiye Sınırı IŞİD Liderleri İçin Güvenli Liman mı?’

 İsrail Gazetesi: ‘Türkiye Sınırı IŞİD Liderleri İçin Güvenli Liman mı?’
Okunuyor İsrail Gazetesi: ‘Türkiye Sınırı IŞİD Liderleri İçin Güvenli Liman mı?’

IŞİD lideri Kureyşi’nin Suriye’de Türkiye sınırına yakın bölgede öldürülmesi, eski IŞİD lideri Bağdadi’nin de yine sınıra yakın bir evde öldürülmesini akıllara getirdi. İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, iki IŞİD liderinin de yaşamak için bu bölgeyi seçtiğine dikkat çektiği analizde “Suriye-Türkiye sınırı IŞİD liderleri için güvenli bölge mi?” sorusunu ortaya attı.

ABD Özel Kuvvetleri’nin Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bölgede düzenlediği operasyonda IŞİD lideri Ebu İbrahim el‑Haşimi el Kureyşi’nin öldürülmesi dünyada büyük ses getirdi.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, “Suriye-Türkiye sınırı IŞİD liderleri için güvenli liman mi?” başlıklı bir analiz yayınladı.

Yazıda, eski IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin de Ekim 2019’a Türkiye sınırına 4 kilometre uzaklıktaki Berişa’da bir eve düzenlenen baskında öldürüldüğü hatırlatıldı.

Kureyşi’nin öldürüldüğü Atme’nin de Reyhanlı’ya sadece 4 kilometre uzaklıkta olduğunu yazan Jerusalem Post, IŞİD liderlerinin aileleriyle beraber Türkiye sınırına yakın bölgelerde yaşamasının, bu bölgelerin terör örgütü için bir sığınacak liman olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Türkiye yardım etti

Yazıda, Türkiye’nin IŞİD yanlısı çok sayıda kişinin Suriye’ye geçmesine yardım ettiği, Suriye’deki aşırılık yanlılarını desteklediği ve muhtemelen IŞİD liderlerinin sınıra yakın yerlerde yaşadığını da bildiği iddia edildi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle