Twitter’da Yeni Dönem: ‘Beğenmeme’ Butonu Geliyor!

 Twitter’da Yeni Dönem: ‘Beğenmeme’ Butonu Geliyor!
Okunuyor Twitter’da Yeni Dönem: ‘Beğenmeme’ Butonu Geliyor!

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, ‘Beğen’ butonunun zıttı olan downvote özelliğini tüm kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Olumsuz oy/beğenmeme butonu yakında platformun web sürümü ile birlikte iOS ve Android sürümüne gelecek.

İşte ayrıntılar:

Twitter için ‘dislike’ butonu uzun süredir konuşuluyordu. Son olarak şirket, Facebook’ta olduğu gibi tweet’lere emoji ile tepki verme özelliğini hayata geçirmiş ancak daha sonra vazgeçerek kaldırmıştı.

Twitter şimdi de kullanıcıların beğenmediği yorumlar için “downvote” (olumsuz oy) butonunu duyurdu. Temmuz ayından beri geliştirme aşamasında olan bu özellik global çapta sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açıldı. Ayrıca downvote hakkında bazı bilgiler de paylaşıldı.

Twitter Support hesabından yapılan açıklamada, “Alakasız olduğunu düşündüğünüz yanıt türleriyle ilgili çok şey öğrendik. Testimizi genişletiyoruz. Web’de ve yakında iOS ve Android‘de yanıtlarda olumsuz oy kullanma seçeneğine sahip olacaksınız” denildi.

Paylaşımların altında zaman zaman oldukça hararetli tartışmalar dönebiliyor ya da alakasız yanıtlar gelebiliyor. Böylece tweet amacından sapabiliyor. Bu durumdan rahatsız olup sohbetin gidişatına tepki göstermek isteyenlerin isteği yeni özellikle gerçeğe dönüşecek.

Ancak olumsuz geri bildirimlerin ötesinde, içeriklerin görünürlüğünü azaltmak için de kullanılabileceği eleştirileriyle birlikte gelecek. 

Nasıl hesapları ‘spamlemek‘ mümkünse, yorumları da eksileyerek görünürlüğünü azaltmak mümkün olacak gibi gözüküyor…

Tweetin aldığı toplam olumsuz oy sayısı, YouTube’daki videolarda gördüğümüz şekilde herkese açık olarak gösterilmeyecek.

Hali hazırda Reddit, 2005’deki başlangıcından beri olumsuz oyları kullanıyor. Facebook da 2018’de benzer bir test yaptı, ancak bu özellik kalıcı olmadı. Instagram ise hizmetle ilişkili olumsuz baskının bir kısmını ortadan kaldırmanın bir yolu olarak kullanıcıların beğenileri gizlemesine izin veriyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle