• Ana Sayfa
  • Haber
  • EYT Yasası Son Durum: EYT Çıktı mı? Yeni EYT Yasası Şartları Neler?

EYT Yasası Son Durum: EYT Çıktı mı? Yeni EYT Yasası Şartları Neler?

 EYT Yasası Son Durum: EYT Çıktı mı? Yeni EYT Yasası Şartları Neler?
Okunuyor EYT Yasası Son Durum: EYT Çıktı mı? Yeni EYT Yasası Şartları Neler?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) gündem olan EYT yasası ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Yaklaşık 5 milyon vatandaşı yakından ilgilendiren EYT yasasın yeniden gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde EYT yasası ile ilgili çalışmaların başladığını duyurmuştu. Peki, EYT yasası çıktı mı? EYT şartları neler olacak? İşte EYT ile ilgili son dakika bilgileri…

EYT yasası ile ilgili açıklamalar üst üste gelince, EYT’liler son durumu araştırmaya başladı. Yakın zamanda TBMM’ye gelmesi planlanan EYT yasası ile ilgili son bilgiler de konuşulmaya başlandı. İşte 7 Şubat EYT yasası ile ilgili son gelişmeler…

EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak?

AK Parti ve Çalışma ile Sosyal Güvenlik Bakanlığı yoğun bir şekilde EYT çalışmalarını sürdürüyor. EYT sorununun önümüzdeki süreçte meclise gelerek çözülmesi planlanıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar için ise 5 formülün masada olduğu belirtiliyor.

3600 ek gösterge sürecinin tamamlanmasının ardından EYT ile ilgili de net adımların atılması bekleniyor. 2022 sonu itibariyle EYT’nin Meclis’e gelerek görüşüleceği tahmin ediliyor.

EYT Şartları Neler Olacak?

Emeklilik için bazı şartlar aranacak. Yaş sınırı ve sigortalılık sürelerine bakılacak. 50 yaşın altında olmama ve 1999 öncesi Bağ-Kur ya da SSK sicil kaydı bulunma şartı aranacak. Kanun çıktığında prim ve gün sayısını dolduranlara emeklilik hakkı gelebilecek.

Belli bir yaşın üstünde olanlara emeklilik verilmesi gibi bir formül de masada. Kademeli olarak emeklilik hakkının verilmesi de söz konusu. Tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra teklif AK Parti tarafından Meclis’e sunulacak. Tüm partilerin desteği istenecek.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle