• Ana Sayfa
  • Haber
  • İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Varisini Açıkladı! Kim Kraliçe Olacak?

İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Varisini Açıkladı! Kim Kraliçe Olacak?

 İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Varisini Açıkladı! Kim Kraliçe Olacak?
Okunuyor İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Varisini Açıkladı! Kim Kraliçe Olacak?

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, tahta çıkışının 70’inci yılı nedeniyle yayınladığı mesajda tahtın varisini açıkladı. Elizabeth ‘Ben öldükten sonra O’na kraliçe deyin’ mesajıyla kendinden sonra kraliçelik unvanını kimin almasını istediği sorusuna da cevap vermiş oldu. Peki İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth kimin Kraliçe olmasını istedi? İşte merak edillenler…

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tahta çıkışının 70’inci yılı yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. 95 yaşındaki Kraliçe, yazılı mesajında ‘Hepinize bana verdiğiniz destek için teşekkürlerimi sunuyorum. Bana vermeye devam ettiğiniz sevgi ve sadakat için müteşekkirim.’ diyerek halkına duyduğu bağlılığı dile getirirken kendinden sonra kraliyette yaşanacaklar konusunda da hem ipucu hem de temennilerini dile getirerek tahtın yeni varisleri konusunda gönlünden geçenleri açıkça paylaştı. Peki İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth kimin kraliçe olmasını işaret etti?

Teşekkür Etti

Prens Charles kral olduğunda, halkın kendisine verdiği desteğin aynısını Charles’a ve eşi Camilla’ya vereceklerini bildiğini belirten Kraliçe Elizabeth, tahttaki 70 yılı boyunca kendisine verilen destek için de halka teşekkür etti.

‘Camilla’ya Kraliçe Deyin’

95 yaşındaki Kraliçe ölümünden sonra en büyük oğlu Prens Charles’ın tahta geçmesini istediğini söylerken gelini Cornwall Düşesi, Camilla’nın da geleceğin Kraliçesi olmasını istediğini açıkça belirtti. ‘Artık zamanım dolduğunda ve aranızdan ayrıldığımda oğlum Charles Kral olacak. Ona ve eşi Camilla’ya bana verdiğiniz desteği vermenizi ve Charles Kral olduğunda Camilla’yı da ‘Kraliçe’ olarak tanımanızı ve öyle seslenmenizi istiyorum.’ diyen Kraliçe şaşkınlık yarattı.

İngiliz kraliyet uzmanları bu mesajı ‘sıra dışı’ olarak nitelendirirken Kraliçenin bu mesajla 70 yıl hizmet ettiği tahtın kendinden sonra da istediği şekilde temsil edilmesi için güçlü bir kişisel iz bıraktığı değerlendirmesi yapıldı.

Böylelikle Elizabeth’in tahtın yasal varisi oğlu Charles’a duyduğu güven ve verdiği destek perçinlenmiş oldu.

Prens Charles’ın da bugün, annesinin tahta çıkışının 70’inci yılı nedeniyle bir konuşma yapması bekleniyor.

Unvanı İstemedi

Camilla, Charles tahta çıktığında teknik olarak zaten Kraliçe unvanını alacak ve bun ancak aksi yönde bir yazılı karar engelleyebilir. Ancak Charles ve Camilla 2005 yılında evlendiklerinde Camilla Prenses unvanını almak istemediğini belirtmiş ve ileride Kraliçe olmak istemediğini de söyleyerek ‘Mrs. Parker Bowles’ hitabını tercih etmişti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle