Isparta’da Yaşanan Felaketin Nedeni Özelleştirmeler mi?

 Isparta’da Yaşanan Felaketin Nedeni Özelleştirmeler mi?
Okunuyor Isparta’da Yaşanan Felaketin Nedeni Özelleştirmeler mi?

AKP’nin ‘kalite ve ucuzluk getirecek’ dediği elektrik dağıtımında özelleştirme, Isparta’da yaşananların ardından tartışma konusu oldu. Şirketlerin yeterince denetlenmediğini belirten uzmanlar ‘Elektrik mutlaka kamu hizmeti olmalı.” dedi.

Isparta’da 3 Şubat’ta başlayan kar yağışı hayatı felç etti. AKP idaresindeki belediye karla mücadelede etkisiz kalınca felaket daha da büyüdü. 

Yağış nedeniyle kırılan ağaç dalları elektrik direklerini yıkarken teller üzerinde biriken buz tabakası, elektrik direklerinin yamulmasına yol açtı. 

Elektriksiz kalan kent günlerce karanlığa mahkûm edildi.

Şirketler denetlenebiliyor mu?

BirGün‘den Mustafa Bildircin’in haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan şirketleri denetleme yetkisini alan TEDAŞ, 2018 yılında 11 elektrik dağıtım firmasının 2017 yılına ait denetimlerini yaptı. Kalan 10 elektrik dağıtım firması için ise herhangi bir rapor hazırlanmadı. 

Bakanlık, denetimi yapılmayan şirketlerin 2019 yılı içerisinde denetlenmek üzere programa alındığını savundu. Denetimsizlik 2019 yılında da sürdü. Dağıtım tesislerinde, İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi’ne göre malik sıfatıyla TEDAŞ tarafından yapılması gereken kontrol faaliyetlerinin yapılmadığı anlaşıldı. Elektrik dağıtım şirketlerinin dağıtım tesislerine ilişkin yapacakları bakım-onarım faaliyetleri ve bu faaliyetlerin denetlenmesine ilişkin TEDAŞ tarafından yapılan idari düzenlemenin, TEDAŞ’ın bu hususta yasal yetkili olmadığı gerekçesiyle elektrik dağıtım şirketleri tarafından iptali için dava açıldığı tespit edildi. 

2019 yılında şirketlerle davalık olan TEDAŞ’a yönelik benzer davaların 2020 ve 2021 yıllarında da sürdüğü bildirildi.

“Yatırımların denetimi yetersiz”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Enerji Daimi Çalışma Grubu (EDÇG) Başkanı Nedim Bülent Damar, Isparta’da yaşananları ve elektrik dağıtım işinin özelleştirilmesinin getirdiklerini BirGün’e değerlendirdi. 

Türkyılmaz, elektrik dağıtım şirketlerinin yapmaları gereken yatırım miktarlarının her sene EPDK tarafından belirlendiğini belirterek, “Ancak bu yatırımların yapılıp yapılmadığının denetlenmesi konusunda yetersizlik söz konusu” dedi. 

Çok ağır hava koşullarında noktasal elektrik kesintilerinin yaşanabileceğini ifade eden Türkyılmaz, “Bütün bir kentin elektrikten yoksun kalması kabul edilemez” diye konuştu. Isparta’da yaşananların, bir acil durum planı olmadığını ortaya koyduğunu savunan Türkyılmaz, “Isparta’daki şirket, sektördeki büyük oyunculardan bir tanesi. Bir duyarsızlık söz konusu maalesef. O bölgede büyük bir sanayi kuruluşu olmuş olsaydı daha fazla gürültü kopabilirdi” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş’nin arkasından kamu ihaleleriyle tanınan şirketler çıktı ????

“Elektrik mutlaka kamu hizmeti olmalı”

EMO Enerji Daimi Çalışma Grubu (EDÇG) Başkanı Nedim Bülent Damar ise şunları kaydetti: “Özelleştirmelerin elektriğin kaliteli ve daha ekonomik şekilde yurttaşa ulaştırılması amacıyla yapıldığı söylendi. Fakat etrafımıza baktığımızda, Türkiye’nin hemen hemen her noktasında herkes elektrik faturalarından şikâyetçi. Faturalar alım gücene kıyasla çok yüksek. Özelleştirmelerden önce de elektrik faturalarıyla ilgili şikayetler oluyordu ancak hiçbir zaman bu kadar bir artış yaşanmamıştı. Bu denetimsizlik kesintileri de bir sürü başka sorunları da beraberinde getiriyor. Bunun için elektrik mutlaka kamu hizmeti olmalı.”

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle