Merkez Bankası’nın Döviz Satışında Yeni Rekor!

 Merkez Bankası’nın Döviz Satışında Yeni Rekor!
Okunuyor Merkez Bankası’nın Döviz Satışında Yeni Rekor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayında BOTAŞ’a 4,15 milyar dolar döviz sattı. Böylelikle BOTAŞ’a döviz satışında rekor yenilendi.

Döviz satışları devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın BOTAŞ’a tarihi Döviz satış serisi Ocak ayında da devam etti.

TCMB verilerine göre BOTAŞ’a Ocak ayında 4,15 milyar dolar döviz satıldı.

Bu rakam 2014’te başlayan döviz satışları süresince kaydedilen en yüksek aylık satış oldu.

2021 yılı tamamında TCMB’nin BOTAŞ’a yaptığı döviz satışı 6,1 milyar doları buldu.

TCMB’nin BOTAŞ’a 2015-2020 yılı arasında toplam döviz satışı ise 45 milyar doları bulmuştu. TCMB’nin aylık döviz alım-satım tutarları verisine göre, 2021’in Ocak ayında 6 yılın ardından ilk kez BOTAŞ’a döviz satışı gerçekleşmemişti.

TCMB Aralık 2014 tarihinden bu yana BOTAŞ’a döviz satışı gerçekleştiriyordu.

Kurdaki köpük alındı

Son üç ayda KİT’lere 9.7 milyar dolar döviz satışı gerçekleştirilmiş oldu. Her ne kadar imkan genişletilmiş olsa da tutarın büyük bölümünün yine enerji ithalatı için ödendiği tahmin ediliyor. Dünyada enerji fiyatları artarken TCMB Başkanı Kavcıoğlu, son dönemde BOTAŞ’a yapılan döviz satışlarının arttığını son enflasyon raporunda söylemişti.

TCMB, ocak ayı itibarıyla döviz rezervlerinde hem düşüş hem artış yönlü etki eden daha aktif bir politika izlemeye de başladı. Dolar/TL 13.5 etrafında çok dar bit bantta adeta sabitlenirken siyasiler 18’ün üzerindeki tarihi zirvelerden düşüşü ‘kurdaki köpük alındı’ olarak yorumluyor ve sırada enflasyon düşüşü olduğunu söylüyorlar.

2021’de 50 milyar BOTAŞ’a

Aralık ayında kamunun doğalgaz ithalatçısı konumundaki BOTAŞ’a bütçeden 40 milyar TL’lik transfer yapılmıştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe gerçekleşmelerine göre Aralık ayında borç verme kalemi altındaki en büyük transfer 40 milyar lira ile BOTAŞ’a yapılırken 2021’deki toplam transfer ise 50.3 milyar liraya yükseldi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle