• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Facebook’un Temyiz Başvurusu Reddedildi! Cambridge Analytica Skandalında Yeni Gelişme

Facebook’un Temyiz Başvurusu Reddedildi! Cambridge Analytica Skandalında Yeni Gelişme

 Facebook’un Temyiz Başvurusu Reddedildi! Cambridge Analytica Skandalında Yeni Gelişme
Okunuyor Facebook’un Temyiz Başvurusu Reddedildi! Cambridge Analytica Skandalında Yeni Gelişme

Facebook’un en büyük skandallarından biri olan Cambridge Analytica’nın etkileri hala devam ediyor. Sosyal medya devinin ABD başta olmak üzere birçok ülkede seçimlere müdahale ettiği iddiasıyla gündeme gelen Cambridge Analytica skandalı için açılan davada Facebook’un temyiz başvurusu reddedildi.

Facebook, geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan Cambridge Analytica skandalından kendisini hala kurtaramadı.

Avustralya Federal Mahkemesi, Facebook’un Avustralya’da kişisel bilgi toplamadığı yönündeki temyiz başvurusunu reddetti.

Cambridge Analytica skandalı nedir?

Facebook–Cambridge Analytica veri skandalı, Cambridge Analytica’nın 2014 yılında toplamaya başladığı yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinin toplandığı bir veri ihlali olarak kayıtlara geçti. Elde edilen veriler, bu kişileri işe alan politikacılar adına seçmenlerin fikrini etkilemek için kullanılmıştı. İhlali takiben, Facebook, kamuoyundan özür diledi ve Cambridge Analytica’nın verileri uygunsuz bir şekilde topladığını belirtti. Ayrıca ihlal, Facebook’un hisse senetlerinin düşmesine neden olmuştu. Ayrıca Facebook, Cambridge Analytica skandalı nedeniyle milyarlarca dolar ceza ödemişti.

Avustralya hükümeti Facebook’un veri ihlallerine ceza kesecek

Cambridge Analytica skandalı nedeniyle yargılanan şirket, davanın kendi lehine sonuçlanması için temyiz başvurusu yaptı. Avustralya gizlilik yasalarına göre, Cambridge Analitica skandalına benzer durumlarda bir tüzel kişinin dava açması gerekiyor. Avustralya Bilgi Komisyonu Ofisi (OAIC) tarafından açılan dava için yeni karar açıklandı. OAIC, iki yıldır Facebook ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, dava sürecinin devam edeceğini duyurdu.

Facebook, 300.000’den fazla Avustralya kullanıcısının bilgisini paylaştığı için yargılanmaya devam edecek.

Mahkeme heyeti, Meta’nın Avustralyalı kullanıcıların fiziksel cihazlarına çerez yüklemesinin iş yapma ve kişisel bilgi toplama kanununa aykırı olduğunu açıkladı. Yargıç Nye Perram, “Federal Mahkeme’nin oybirliği ile desteğini aldık. Meta, Avustralya’da faaliyet yürütmediğini açıklasa da ülkemizdeki kullanıcıların cihazlarına erişebildiği gerçeğini değiştirmiyor.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle