• Ana Sayfa
  • Haber
  • Sıfır Araçlarda Problem Devam Edecek ama İkinci El Piyasası da Can Çekişiyor

Sıfır Araçlarda Problem Devam Edecek ama İkinci El Piyasası da Can Çekişiyor

 Sıfır Araçlarda Problem Devam Edecek ama İkinci El Piyasası da Can Çekişiyor
Okunuyor Sıfır Araçlarda Problem Devam Edecek ama İkinci El Piyasası da Can Çekişiyor

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el piyasasında satışların giderek azaldığını ve sıfır araçlardaki problemin de devam edeceğini belirtti.

Vatandaşın satın alma gücü giderek düşüyor

İkinci el piyasasında satışların giderek azaldığını ve sıfır araçlardaki problemin de devam edeceğini belirten Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, “Vatandaşın satın alma gücü giderek düşüyor. Motor hacmine göre araçlar için yüzde 45’e kadar ÖTV alınıyor. Bu yapılırken işin taraflarının görüşleri alınmıyor. Bürokratlar yapıyor, sonra da bizler düzeltmek için mücadele veriyoruz” dedi.

Erkoç, “Vergi oranları düzenlenmeli. Araç fiyatları çok yükseldi. Bu nedenle sadece 10 yaş ve üzeri araçlar daha çok satılmaya başlandı” diye konuştu.

Satışlar bıçak gibi kesildi

Ankara’daki galerici esnafı da Sözcü’den Cem Yıldırım’a konuştu.

Hakan Çağlayanel, “Satışlarımız 25 Aralık gününden itibaren bıçak gibi kesildi, telefonlarımız bile çalmıyor. Gelen giden yok, sadece maliyeciler uğruyor. İhtiyacı olanlar araçlarını aldı. Artık vatandaş hayatını idame ettirmeye çalışıyor” dedi.

Çağlayanel, “İnsanlar geçim derine, fatura derdine, ekmek derdine düştü. Kimse arabasını almak, değiştirmek, yenilemek istemiyor. 20 gündür dükkanını açmayan galerici arkadaşlar var evinde oturuyor. Önümüzdeki süreçte de otomobil sektörü derinden yaralanacak” ifadelerine yer verdi.

Hulusi Cankurtaran da ‘’İkinci el otomobil fiyatları geçen yıldaki fiyatlara göre yüzde 50 katlandı. Kiralar çok yüksek. Vergilerimiz çok yüksek” derken, Salih Kılınç ise “2. El satışlarımız düştü ve durma seviyesine geldi. Araç piyasası tam durmuş vaziyette’” açıklaması yaptı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle