• Ana Sayfa
  • Haber
  • Anıtkabir’in Saygı Nöbetçileri: Nasıl Seçiliyorlar, Ne Tür Eğitim Alıyorlar?

Anıtkabir’in Saygı Nöbetçileri: Nasıl Seçiliyorlar, Ne Tür Eğitim Alıyorlar?

 Anıtkabir’in Saygı Nöbetçileri: Nasıl Seçiliyorlar, Ne Tür Eğitim Alıyorlar?
Okunuyor Anıtkabir’in Saygı Nöbetçileri: Nasıl Seçiliyorlar, Ne Tür Eğitim Alıyorlar?

Anıtkabir’de hareket etmeden saygı nöbeti tutan ve nöbet değişimleri ilgiyle izlenen askerler, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin eğitim birliklerinden gönüllü olanlar arasından özel olarak seçiliyor. Saygı nöbetçilerinin, en az 1.80 metre boyunda olması, vücutlarının görünen yerlerinde dövme veya yara izinin olmaması gerekiyor. 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de görevli saygı nöbetçilerinin eğitimleri, tören hazırlıkları ve çalışmaları, Demirören Haber Ajansı (DHA) ekibi tarafından görüntülendi. 

Atatürk’e gösterilen saygının sembolü saygı nöbetçileri, 7 noktada nöbet tutuyor. Nöbetçilerin 2’si Asanlı Yol’un başında, 2’si bayrak direğinin bulunduğu alanda, 2’si mozole binasının girişinde, 1’i de mozole binasının içinde bulunuyor. Anıtkabir’deki törenlerde ise törenin özelliğine göre nöbetçi sayısı artıyor ve nöbet yerleri çeşitleniyor. 

Askerler, 1 saatlik nöbetleri boyunca hareket etmeden duruyor. Anıtkabir’i ziyaret edenler, heykel gibi duran askerleri ilgiyle izlerken, yanlarında hatıra fotoğrafı çektiriyor. Askerlerin nöbet değişimleri de yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisini görüyor.

Eğitimden geçiriliyorlar

Tüm kuvvetlerden askerlerin görev aldığı Muhafız ve Merasim Bölüğü’nde, saygı nöbetçileri özel olarak seçiliyor. Askerlerin boylarının en az 1.80 metre olması, vücutlarının görünen yerlerinde dövme veya yara izinin olmaması gerekiyor.

Belirlenen birliklere giden Muhafız ve Merasim Bölük Komutanlığı yetkililerince seçilen askerler, zorlu eğitimlerden geçiyor. Önce sağlık muayeneleri yapılan askerlere, aralarında dayanıklılık ve yürüyüşün de bulunduğu çok sayıda eğitim veriliyor.

‘Eğitimlerimiz kesintisiz devam etmekte’

Piyade Uzman Çavuş Metin Göçmen ise eğitimlerle ilgili ‘Tören takımı için belirlediğimiz erbaş ve erlerimizin icrasını yapacakları törenler ve saygı nöbetleri için yerinde dönüşler, kendini takdim, selamlama, tüfekten selamlama, normal adım yürüyüş, uygun adım yürüyüş ve seremoni şeklinde nöbet değişimi ve nöbet tutma eğitimleri verilmektedir. 

Saygı nöbetçilerimizin eğitim süresi, tören takımına seçildikten sonra seçim aşamasından terhis olacakları güne kadar eğitimleri sürekli devam ediyor. Askerlerimizi fiziksel ve psikolojik olarak sürekli zihinde tutabilmek için eğitimlerimiz kesintisiz devam etmektedir’ diye konuştu.

‘Ata’mızın huzurunda görev yapmak gurur kaynağı’

Anıtkabir’de görev yapan saygı nöbetçisi askerlerden Deniz Er Sinan Tekçe de ‘Hani bazen anlar olur ya anlatılmaz yaşanır, Anıtkabir’de görev yapmak işte böyle tarifi olmayan bir duygu. 

Ata’mızın huzurunda görev yapmak ise apayrı bir gurur kaynağı. Dua eden amcalar ve nöbetim esnasında karşıma geçip tüm askerlerimiz adına dua eden insanlar benim görevimi daha kıymetli kılıyor ve bana gurur veriyor’ dedi.

Görüntüler için ???? ????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle