Borsada Oynaklık, Dolarda Sakinlik Sürecek mi?

 Borsada Oynaklık, Dolarda Sakinlik Sürecek mi?
Okunuyor Borsada Oynaklık, Dolarda Sakinlik Sürecek mi?

Küresel piyasalarda, şahinleşen merkez bankaları ve artan jeopolitik risklerle yön arayışı devam ediyor.

Borsa İstanbul’da oynaklık yeniden artarken, dolar ve Euro’da yatay seyir sürüyor.

Borsa İstanbul’da gözler Londra’da

Yurt içinde, dün sanayi ve ulaştırma hisseleri öncülüğünde yükselen BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,77 değer kazancıyla 1.997,58 puandan tamamladı.

Açıklanmaya devam eden şirket bilançoları nedeniyle hisse ve sektör bazlı ayrışmalar devam ederken, bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, Londra’daki temaslarına ilişkin haber akışı da yatırımcıların odağında bulunuyor.

Analistler, Ukrayna ile ilgili gelişmelerin varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.030 seviyesinin direnç, 1.980 puanın destek konumunda bulunduğunu söyledi.

Küresel piyasalarda gündem aynı

Dünya genelinde artan enflasyon baskısı küresel bazda önemli merkez bankalarını parasal sıkılaşmaya yönlendirirken, söz konusu politika değişimine ilişkin sözle yönlendirmeler önemini koruyor.

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden gerilim ise piyasalardaki fiyatlamalarda risk algısını artıran bir başka unsur olmayı sürdürüyor.

Dün, New York borsasında kapanışa yakın artan satış baskısıyla S&P 500 endeksi yüzde 0,37 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,58 değer kaybederken, Dow Jones endeksi günü yatay seyirle tamamladı. ABD’de endeks vadeli işlem kontratları ise yeni günde yatay seyrediyor.

Dün, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,71, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,76 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,83 değer kazanırken, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,03 değer kaybetti. Avrupa endeksleri bugün vadeli işlemlerde de karışık seyrediyor.

Asya’da ABD piyasalarında kapanışa yakın artan satış baskısına paralel düşük risk iştahı dikkati çekerken, Çin ile ABD arasında artan tansiyonun söz konusu durumda baş rol oynadığı görülüyor.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,20 değer kazanırken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,44, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,25 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,56 değer kaybetti.

Dolar ve Euro yatay seyrini korurken, tahviller yakından izleniyor

Dolar/TL ise dün yüzde 0,2 artışla 13,5915’ten kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 13,6150 seviyesinde işlem gördü.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 1,95’e yükselirken, ABD’de perşembe günü açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin tedirginlik söz konusu fiyatlamada etkili oldu.

Avrupa tahvil piyasalarında Lagarde’ın konuşmasıyla satış baskısının arttığı görülürken, Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi yükselmeye devam ederek yüzde 0,22’ye çıktı.

Japonya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 0,21 ile Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) üst sınırı olan yüzde 0,25’e yaklaşarak BoJ’un müdahale olasılığını ortaya çıkarırken, Avustralya’nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,13’le Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Euro/dolar paritesi dün üst üste altı günlük yükseliş eğilimi sonlandırmasının ardından bugün de düşüş eğiliminde hareket ederken, 1,1420’den alıcı buldu.

09.30 itibarıyla bu sabah piyasalar açılmadan önce dolar/TL 13,5920, euro/TL 15,5277 seviyesinden işlem görürken, euro/dolar paritesi de 1,14188 seviyesinden karşılık buldu.

Enflasyonist baskılar altın fiyatına destek vermeye devam ediyor

Enflasyonist baskıların yatırımcıları güvenli limanlara yönlendirmeye devam etmesi altın fiyatına destek veriyor. 

Spot altın fiyatı dün 1.823 dolar/ons seviyesinin test edilmesinin ardından bu sabah 1.820 dolar/ons seviyesinden işlem gördü.

Analistler, yukarı hareketin ivme kazanması için 1.825 dolar/ons seviyesinin geçilmesi gerektiğini vurgulamaya devam ediyorlar. Buranın geçilmesi halinde spot altın için yeri hareket bandının 1.836-1.853 dolar/ons haline gelmesi potansiyeli olduğu vurgulanıyor. Aşağı hareketlerde ise destekler 1.816 ve 1.803 dolar/ons seviyesinde bulunuyor.

Daha fazla İran petrolünün küresel pazarlara gelebilceği endişesi fiyatları geriletti

Viyana’da bu hafta yeniden başlayacak 2015 nükleer anlaşmasının canlandırılması görüşmelerinde ABD ile İran arasında bir uzlaşma, İran petrolünün küresel pazarlara akışını artıracak bir çözüm olasılığı petrol fiyatlarını geriletti. 

Ancak Rusya-Ukrayna gerginliğinin ortaya çıkarıldığı jeopolitik riskler petrol fiyatlarında bir gerilemeyi sınırlıyor. 

ICE’de Nisan vadeli Brent petrolü bu sabah 21 cent düşüşle 92,48 dolar/varil seviyesinde. NYMEX’de Mart vadeli Batı Teksas petrolü de düne göre 9 cent düşüşle 91,23 dolar/varilden işlem gördü.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle