• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • Dijital Sanatçıya NFT Soygunundan Ölü Hücreyi Dirilten Bilim İnsanına Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

Dijital Sanatçıya NFT Soygunundan Ölü Hücreyi Dirilten Bilim İnsanına Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

 Dijital Sanatçıya NFT Soygunundan Ölü Hücreyi Dirilten Bilim İnsanına Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?
Okunuyor Dijital Sanatçıya NFT Soygunundan Ölü Hücreyi Dirilten Bilim İnsanına Bugün Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

7 Şubat Pazartesi günü teknoloji dünyasında hangi haberler paylaşıldı? Öne çıkan ve sosyal medyada paylaşılan gelişmeleri sizler için derledik.

1. ABD’de Northwestern Üniversitesinde ALS Araştırma Merkezi Yöneticisi Doç. Dr. Hande Özdinler en iyi buluşa imza atan 10 bilim insanı arasında yer aldı. Beyindeki ölmüş sinir hücrelerini dirilten Özdinler bu çalışmaya beyin kanaması yüzünden kaybettiği kardeşi için başladığını söyledi.

2. Facebook’un çatı şirketi Meta, veri paylaşım faaliyetlerini yürütmelerine izin vermemeleri durumunda Facebook ve Instagram’ın bu ülkelerde faaliyetlerini durduracağı konusunda uyardı.

3. Bir günde en çok değer kazanan ABD merkezli şirket unvanını kazanan Amazon’un piyasa değeri 190 milyar dolar arttı.

4. Yurtlardaki öğrencilere internetle ilgili müjdeyi listeye eklemeden geçemedik: Bahar döneminde yurtlardaki ücretsiz internet kotası iki kat artırılarak 32 GB’a çıkarılıyor.

5. Bir sosyal medya fenomeni, ‘ürün tanıtımı’ açıklamasında bulunmadan örtülü reklam yaptığı için 114 bin lira para cezasına çarptırıldı.

6. Dünya okyanuslarının en büyük köpekbalıklarından biri olan Megalodon, şimdiye kadar hep büyük beyaz köpekbalığı gibi tasvir ediliyordu. Bilim insanları fosil dişler ve bazı kemiklerden aldıkları örneklerle 3.6 milyon önce yaşamış olan canlıyı tahmin ediyordu. Peki gerçekten Hollywood’un popüler kahramanı megalodon neye benziyordu?

7. Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), müşteri bilgilerinin çalındığı ileri sürülen ‘Yemeksepeti’ne veri ihlali nedeniyle 1 milyon 900 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

8. Türk dijital sanatçı ve aynı zamanda 4129Grey’in CEO’su Alemşah Öztürk’ün NFT pazaryeri platformu OpenSea’deki hesabı saldırıya uğradı. Öztürk, hesabının hacklendiğini ve 42 Ethereum çalındığını açıkladı.

9. Facebook’un en büyük skandallarından biri olan Cambridge Analytica’nın etkileri hala devam ediyor. Sosyal medya devinin ABD başta olmak üzere birçok ülkede seçimlere müdahale ettiği iddiasıyla gündeme gelen Cambridge Analytica skandalı için açılan davada Facebook’un temyiz başvurusu reddedildi.

10. Google, 8 yıl aradan sonra dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından olan Google Chrome’un logosunu yenileme kararı aldı.

11. Amerikan Borsalarına yatırımı hızlandırıp kolaylaştıran Midas, Revo Capital, Spark Capital, Earlybird Digital East, ve Capital One’ın kurucusu Nigel Morris’ten 11 milyon dolar yatırım aldı.

12. Roland Emmerich imzalı ve 140 milyon dolar bütçeli Hollywood filmi Moonfall vizyona girerken, bilim insanları filmin işlediği konunun gerçekte yaşanıp yaşanmama ihtimalini araştırdı.

13. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, vatandaşlara Metaverse’te ne yapmak istediklerini sordu. Verilen yanıtlar arasında arkadaş ve aile buluşması, doğum günü kutlaması, konser, spor gibi etkinlikleri izleme ilk sıralarda yer aldı.

14. Covid-19 pandemisiyle görüntülü arama uygulamaları hayatımızın bir parçası oldu. Fiziksel teması azaltmak için evden çalışmaya geçtiğimiz için doğal olarak tüm iletişimi Zoom, FaceTime, WhatsApp ve Google Duo gibi uygulamalarla sağlamaya başladık. Google Duo, 5 milyar indirme barajını geçti.

15. Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Jeff Bezos’un Hollanda’da yaptırdığı süper lüks yatın geçmesi için tarihi Koningshavenbrug Köprüsü’nün sökülmesi durumunda Rotterdam halkı çürük yumurtalı eylem yapacak.

16. Tütün ürünlerinde yer alan görsellerin gazlı içeceklere de gelmesini öneren bir çalışma başlatıldı. Harvard ve Kuzey Carolina Üniversitesi’nden bilim insanları çalışmayı bazı marketlerde uygulamaya koydu. Peki siz üzerinde hastalıklı bir kalp veya karamış ayak olan bir gazlı içeceği satın alma konusunda ne düşünüyorsunuz?

17. NFT, Blockchain ve Web3 kavramları popülerleştikçe dev şirketlerin de ilgisini çekmeye başladı. Şimdiden dev şirketler bu alanda çalışmalara başladı. Son olarak İtalyan otomotiv devi Ferrari CEO’su Benedetto Vigna şirketin gelecekteki odak noktasının NFT ve Web3 olacağını açıkladı.

18. Basına sızdırılan bir Birleşmiş Milletler raporuna göre Kuzey Kore’den yapılan siber saldırılarda ülkenin füze programını finanse etmek için milyonlarca dolar değerinde kripto para çalındı. Raporda, 2020’den 2021’in ortalarına kadar çalınan dijital varlığın 50 milyon dolardan fazla olduğu tespit edildi.

19. Gezegenimiz korkunç bir iklim değişikliği içerisinde bulunuyor. Küresel iklim değişikliği adı verilen bu ürkütücü olay nedir, henüz bir çoğumuz bilmiyoruz. Ancak iklim değişikliğinin nedenlerinin başında ise biz, insanoğlunun dünyaya verdiği zararlar geliyor. Kaynağının yarattığı etkiler ise günden güne büyüyerek adeta bir iklim krizine sebep oluyor. Bu yıl ise karların kokusunda belirgin bir değişim olduğu açıklandı.

20. Samsung’un lansmanına 2 gün kaldı ve Galaxy S22 serisi hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Teknik özellikleri ve tasarımı neredeyse netleşen Galaxy S22 serisinde geri dönüşümden faydalanılacağı ortaya çıktı.

21. Fransız lüks otomobil üreticisi DS Automobiles’ın DS 4 modeli, 37. Uluslararası Otomobil Festivali jürisi tarafından yılın en güzeli ödülüne layık görüldü.

22. Apple’ın ilk kulak üstü kulaklığı olan AirPods Max’in 2. jenerasyonu AirPods Max 2 ile ilgili sızıntılar gelmeye başladı. Paylaşılan haberlere göre Apple, kulaklığın yeni versiyonunda dokunmaya duyarlı yüzey üzerinde çalışıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle