Elon Musk’ın Twitter Paylaşımları Nedeniyle Tesla’nın Başı Dertte

 Elon Musk’ın Twitter Paylaşımları Nedeniyle Tesla’nın Başı Dertte
Okunuyor Elon Musk’ın Twitter Paylaşımları Nedeniyle Tesla’nın Başı Dertte

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter paylaşımlarıyla ilgili şirkete mahkeme celbi yolladı.

Tesla, 2018’de açılan bir dava sonucu SEC ile anlaşma yaparak Elon Musk’ın şirket hakkında önemli bilgiler içeren Twitter paylaşımlarının şirket avukatlarınca önceden incelenmesini kabul etmişti.

Söz konusu mahkeme celbinin geliş tarihinin, Musk’ın Twitter takipçilerine Tesla hisselerinin yüzde 10’unu satıp satmamayı sorduğu 6 Kasım 2021’den sonra olması dikkati çekti.

Musk, 6 Kasım 2021’de Twitter üzerinden düzenlediği ankette takipçilerine Tesla hisselerinin yüzde 10’unu satmasını destekleyip desteklemediklerini sormuştu. Ankete katılanların yüzde 57,9’u soruya “evet” yanıtını vermişti. Söz konusu Twitter paylaşımının ardından Tesla’nın hisseleri neredeyse dörtte bir oranında değer kaybetmişti.

Öte yandan Tesla’nın, SEC’e yaptığı bildirimde dijital varlıklarına ilişkin bilgiler de yer aldı.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi, Şubat 2021’de 1,5 milyar dolarlık varlığını Bitcoin’e yatırdığını duyurmuştu. Belirli bölgelerdeki satışlarında Bitcoin’i ödeme türü olarak kabul ettiklerini de bildiren şirket, Mayıs 2021’de çevresel endişeleri gerekçe göstererek araç satışlarında Bitcoin ile ödemeyi askıya almıştı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle