Şempanzelerin Yaraları Tedavi Yöntemi Bilim İnsanlarını Şaşırttı!

 Şempanzelerin Yaraları Tedavi Yöntemi Bilim İnsanlarını Şaşırttı!
Okunuyor Şempanzelerin Yaraları Tedavi Yöntemi Bilim İnsanlarını Şaşırttı!

Afrika’nın Loango Ulusal Parkı’ndaki Ozunga Şempanze Projesi’nde gönüllü olan Alessandra Mascaro, ayağı incinen bir yavru şempanze ve annesini incelerken ilginç bir şey gördü.

Mascaro, olayın yaşandığı anı sonradan izledi ve ilginç bir şey fark etti.

Mascaro, şempanzelerin davranışlarını incelemek için akşam videoları tekrar izleyerek anne şempanzenin yerden bir şey yakalayarak önce ağzına götürdüğünü ve sonra açık yaraya koyduğunu fark etmiş. Bir hafta sonra ise projedeki doktora öğrencisi Lara Southern, yetişkin bir erkek şempanzenin benzer bir davranış sergilediğini rapor etti.

Kısa bir süre sonra Mascaro ve diğer araştırmacılar tanık oldukları davranışı çözdü.

Yetişkin şempanzeler uçan böcekleri yakalayarak ağızlarında yumuşatmış ve yaralara uygulamıştı. Sonrasında bir yıl boyunca buna benzer 22 olay daha kayıt altına alındı.

Proje yöneticisi Primatolog Tobias Deschner bu konuyla ilgili Current Biology dergisinde bir yazı yayınladı.

Deschner, ‘Gözlemlerimiz, şempanzelerin düzenli olarak böcekleri yakalayıp onları açık yaralara uyguladığına dair ilk kanıtı sağlıyor. Şimdi, böyle şaşırtıcı bir davranışın potansiyel yararlı sonuçlarını araştırmayı amaçlıyoruz’ açıklamasında bulundu.

Bilişsel biyolog Simone Pika, bilim insanlarının sürüngenler, kuşlar ve memeliler gibi hayvan türlerinde kendi kendine ilaç tedavisini gözlemlediğini söyledi.

Ancak açık yaralara hayvansal madde uygulamanın daha önce belgelenmediğinin altını çizdi.

Bilim insanları yaralara uygulanan böceklerin antiseptik veya ateş düşürücü etkileri olabileceğini veya bunun sadece yerel şempanze kültürüne ait bir davranış olduğunu söylüyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle