• Ana Sayfa
  • Yazılım
  • İlginç Araştırma: Külotlu Çorapla Maskeyi Güçlendirmek Koronavirüsün Yayılmasını Azaltıyor

İlginç Araştırma: Külotlu Çorapla Maskeyi Güçlendirmek Koronavirüsün Yayılmasını Azaltıyor

 İlginç Araştırma: Külotlu Çorapla Maskeyi Güçlendirmek Koronavirüsün Yayılmasını Azaltıyor
Okunuyor İlginç Araştırma: Külotlu Çorapla Maskeyi Güçlendirmek Koronavirüsün Yayılmasını Azaltıyor

Bilim insanları maskeleri koronavirüse karşı koruyuculuğunu artırmak için ilginç bazı deneyler yaptı. İncelemelerde maskenin külotlu çorap ve bantla güçlendirildiği taktirde daha etkili olduğu ortaya çıktı. Tabi ayrıca görüntü açısından da biraz komik diyebiliriz.

Cambridge Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanları, koronavirüs ile hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen maskelerin nasıl güçlendirilebileceği konusunda çeşitli deneyler yaptı.

İnsanların evde uygulayabileceği ve kolay erişilebilir malzemelerle koronavirüsün yayılmasına karşı maskelerin nasıl güçlendirilebileceği sorusundan harekete geçen uzmanlar, lastik toka ve bant gibi malzemeleri test etti. Test edilen yöntemler arasında, maskelerin yüze daha sıkı oturması için kulak bantları bağlanması veya boşlukların bandajlarla doldurulması gibi taktikler denendi.

Bilim insanları, maskenin üzerine külotlu çorap geçirilmesinin maskenin virüsün yayılmasını önlemede en güçlü yöntem olduğunu ortaya koydu.

Üzerine külotlu çorap geçirilmiş maskeden partiküllerin geçebilme oranının, normal bir maske kullanıcından 7 kat daha düşük olduğu tespit edildi. Bilim insanları külotlu çorap sayesinde maske ile yüz arasındaki boşlukların büyük oranda kapandığını ve burun ve ağız kısmında tam bir filtreleme sağladığını kaydetti.

KN95’ler gibi yüze sıkı oturan tıbbi türdeki maskelerin virüsü engellemede güçlü olduğu biliniyor

Ancak genellikle rahatsız edici olarak görülüyor ve bulunması diğer maskelere göre daha zor. Günümüzde en çok kullanılan tıbbi veya bez maskeler ise çok daha az dirençli olarak biliniyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle