• Ana Sayfa
  • Sinema
  • İbni Sina’nın Hayatından Kesitleri Anlatan Etkileyici Bir Macera Filmi: “The Physician”

İbni Sina’nın Hayatından Kesitleri Anlatan Etkileyici Bir Macera Filmi: “The Physician”

 İbni Sina’nın Hayatından Kesitleri Anlatan Etkileyici Bir Macera Filmi: “The Physician”
Okunuyor İbni Sina’nın Hayatından Kesitleri Anlatan Etkileyici Bir Macera Filmi: “The Physician”

2013 yılında vizyona giren ‘The Physician’, Türkçe adıyla ‘İbni Sina: Hekim’ adlı yapım günümüzde gençlerin oldukça ilgisini çekiyor. Özellikle filmde işlenen konu ve oyunculuklar bir yandan beğeni toplarken diğer yandan eleştiri yağmuruna tutuluyor.

İbn-i Sina’nın maceralarını günümüze taşıyan filmde İbn-i Sina, Ben Kingsley’in oyunculuğunda hayat buluyor.

The Physician, günümüzde bile etkisini sürdüren 2013 yılında yayınlanmış Macera/Dram temalı bir film. Film İbn-i Sina’nın hayatından kesitler içerdiği için oldukça ilgi çekici bulunuyor. Fakat filmin merak konusu olmasının tek sebebi bu değil.

Film, Noah Gordon tarafından yazılan “The Physician- İbni Sina’nın Talebesi Hekim” adlı kitaptan uyarlanmadır. Bu nedenle kitabı okuyanlar ile filmi izleyenler arasında tartışmalar sürüyor. Kimisi filmi beğenirken kimisi kitabı tavsiye ediyor.

Alman yapımı filmde Ben Kingsley ve Stellan Skarsgard başrollerde yer alıyor. Kingsley ise İbn-i Sina karakterine hayat veriyor.

Kingsley’in oyunculuğu film hakkında en beğenilen konular arasında yer alıyor fakat bazıları ise tarihi bir karakter ile Kingsley arasında bir bağlantı olmadığını bu nedenle oyuncu seçiminin anlamsız olduğunu savunuyor.

Filmin konusu nasıl işleniyor, derseniz. Filmde aslında İbni Sina’nın öğrencisi olmak için İngiltere’den İsfahan’a gelen bir gencin hikayesi anlatılıyor.

Filmi izleyenler ise bu hikayenin anlatılma şeklini oldukça oryantalist buluyor. Yani, filmin İbn-i Sina üzerinden ötekileştirme yaptığını iddia ediyorlar.

Öte yandan filmde tasvir edilen Türk bilim insanlarının eserlerinin toplandığı İbni Sina okulu, İbn-i Sina’nın ilim dolu anıları ve daha birçok tarihimizden aktarım oldukça etkileyici bulunuyor.

Hatta filmi izleyenlerden bazılarımız İbn-i Sina’yı yüz yüze tanımak için neler vermezdim isyanını böyle dile getirdi.

Önemli bilim insanımızın Semerkand’dan, Buhara’ya, İsfahan’a, Bağdat’a ve sonunda Türkiye’ye uzanan yolculuğuna ekrandan da olsa tanık olmak isteyenler için film Netflix’te yer alıyor. İzledikten sonra yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle